Kamishibai w Przedszkolu

W tym roku szkolnym w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym we Włodawie realizowana będzie innowacja metodyczna – „Kamishibai – skrzynka pełna niespodzianek”, której autorem jest nauczycielka Renata Torbicz. Zostaną nią objęte dzieci 4-, 5- i 6-letnie z pięciu oddziałów.

Inspiracją do wprowadzenia innowacji stała się potrzeba urozmaicenia zajęć z zakresu edukacji czytelniczej, plastycznej oraz sztuki teatralnej, poprzez wprowadzenie nowej metody nauczania dla dzieci.
Kamishibai to teatr obrazkowy, wywodzący się z Japonii. Jest to technika opowiadania i czytania, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu teatrzyków marionetkowych, w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii.
Na zajęciach dzieci zostaną zapoznane z historią Kamishibai i zasadami jej tworzenia oraz z kilkoma opowiadaniami i jedną legendą np.: „Trzy świnki”, „Diabeł i jego trzy złote włosy”, „Kot w butach”, „Żabi król”, „O rybaku i złotej rybce”, „Brat i siostra”, „Narodzenie Jezusa: opowieść z Nowego Testamentu”, „Rower Walentynki” oraz „Legenda o Skarbniku”. Ponadto dzieci zostaną zaproszone do wzięcia udziału w konkursie pt. „Kamishibai – bajkowe światy” na najładniejszą ilustrację do wybranego opowiadania lub bajki, a w etapie końcowym każda z grup razem z nauczycielką w roli pomocnika i moderatora, stworzy nowe opowiadanie lub bajkę i zaprezentuje dla innych dzieci z przedszkola, z wykorzystaniem „magicznej skrzyneczki”.
28 września odbyły się pierwsze zajęcia z innowacyjnej metody nauczania w grupie Krasnoludków. (p)