Kandydaci o klimacie

Fundacja WWF Polska zaprasza we wtorek 10 września na spotkanie z lubelskimi kandydatami do sejmu i senatu. Mieszkańcy, którzy wezmą w niej udział, będą mogli zapytać polityków o ich plany i pomysły na walkę z kryzysem ekologicznym.


Debata rozpocznie się o godz. 13.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera. Udział w debacie pt. „2050 – Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?” zadeklarowali: Jacek Czerniak (SLD), Jakub Kulesza (Konfederacja), Krzysztof Głuchowski (PiS), Jan Łopata (PSL) oraz Bożena Lisowska (KO). Podobne spotkania WWF Polska organizuje również w innych polskich miastach. Zaproszenie do udziału w debatach otrzymały wszystkie komitety wyborcze. Transmisje spotkań będą dostępne w Internecie.

Według danych sondażowych IBRiS z 26 i 27 lipca br. ochrona klimatu jest drugą najważniejszą sprawą dla Polaków (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia (78 proc.). Klimatolodzy alarmują, że tylko w ciągu ostatnich 70 lat średnia temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopnia Celsjusza, a ostatnie dekady były najcieplejszymi w historii pomiarów. Według specjalistów ocieplenie oraz większa liczba, jak i intensywność klęsk żywiołowych, to efekt zmiany klimatu, która następuje, bo stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest najwyższe od milionów lat. Przyczynia się do tego działalność człowieka.

– Jeżeli jak najszybciej nie zaczniemy działać systemowo, to liczba pogodowych ekstremów będzie rosła, a poziom mórz i oceanów wzrośnie o dwa metry i więcej, do końca tego stulecia – ostrzega WWF. Wstęp na debaty jest wolny. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here