Kandydat na burmistrza nazwał się Marszałkiem

Marszałkiem to był Józef Piłsudski – śmieją się mieszkańcy Krasnegostawu z Bogusława Warchulskiego. Ten założył komitet „Marszałek Warchulski Burmistrzem”.

Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz ogłosiła, że nie będzie walczyć o reelekcję. Jej środowisko zamierza wystawić w wyborach Andrzeja Kmicica, byłego wicestarostę, dziś prezesa PGK. Pewnym kandydatem na burmistrza jest też Robert Kościuk, kogoś wystawi na pewno Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej. Wiadomo za to, że o fotel burmistrza nie będzie się ubiegał Wiesław Brodowski, prezes stowarzyszenia Magnum Bonum, który wystartuje w wyborach do rady powiatu.

Sporym zaskoczeniem jest za to kandydatura Bogusława Warchulskiego, który założył Komitet Wyborczy Wyborców Marszałek Warchulski Burmistrzem, czym wprawił w osłupienie nie tylko lokalnych samorządowców, ale i mieszkańców Krasnegostawu. – Marszałkiem to był Józef Piłsudski – śmieje się jeden z naszych Czytelników. – Pan Warchulski nigdy nie był ani marszałkiem w wojsku, ani marszałkiem w samorządzie, wprowadza ludzi w błąd – mówi z kolei jeden z samorządowców. Kim w ogóle jest Bogusław Warchulski? To rodowity krasnostawianin, rocznik 1956, od lat bardziej związany jednak z Lubliniem. Z wykształcenia technik budowlany.

Pracował w Przedsiębiorstwie Usług Socjalnych i Budownictwa w Lublinie. Po 1989 prowadził działalność gospodarczą. Był właścicielem m.in. hurtowni szkła artystycznego, kwiaciarni i placówki gastronomicznej. Jest prezesem Stowarzyszenia Kupców i Sprzedawców Lubelskich „Victoria”. W latach 90. należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, później wstąpił do Samoobrony. W wyborach w 2002 uzyskał mandat radnego sejmiku województwa lubelskiego. W grudniu tego samego roku został wybrany w skład zarządu województwa.

W 2003 r. złożył rezygnację w związku z wystąpieniem Samoobrony z koalicji samorządowych z SLD. 23 maja 2005 został członkiem nowego zarządu województwa, ale już sierpniu podał się jednak do dymisji. Był asystentem posła Józefa Żywca. Bezskutecznie kandydował w wyborach do sejmu w 2005. Również bez powodzenia ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych rok później, a także o mandat senatora w okręgu lubelskim w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. Za każdym razem startował z ramienia Samoobrony. (k)