Kaniorowcy na podium

Pierwsze miejsce dla Joanny Denis w kategorii wiekowej 9–14 lat, trzecie dla Fryderyka Pieńkosia w gronie uczestników w wieku 20-25 lat – tak wypadła dwójka lublinian w pierwszym etapie Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespól Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Zmagania konkursowe adresowane były do solistów. Uczestnicy rywalizujowali w czterech kategoriach wiekowych: 9-14, 15-19, 20-25 oraz 26+ lat. Każdy musiał przygotować dwa utwory z repertuaru „Mazowsza”. Przewidziano dwa etapy zmagań. Przesłuchania pierwszej części konkursu przeprowadzono w szesnastu ośrodkach wojewódzkich. Ich organizatorami były organizacje partnerskie „Mazowsza” – w Lublinie Wojewódzki Ośrodek Kultury. Eliminacje dla województwa lubelskiego miały miejsce w dniach 29-30 września 2019 roku w Studiu Koncertowym Radia Lublin przy Obrońców Pokoju 2. To wtedy dali się poznać Joanna Denis i Fryderyk Pieńkoś.

Do dalszej rywalizacji przechodzą tylko zwycięzcy danej kategorii wiekowej, zatem przed Joanną zmagania drugiego etapu w siedzibie organizatora, 23–26 października. Laureatów poznamy 26 października 2019 roku podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie Zespołu „Mazowsze” w Karolinie.

Patronem konkursu jest Stanisław Jopek – lwowianin rocznik 1935, legendarny solista „Mazowsza”, słynący z niepowtarzalnego głosu – tenoru o barytonowym zabarwieniu, prywatnie ojciec znanej wokalistki Anny Marii Jopek. Jego talent dostrzeżono w szkole muzycznej w Brzegu nad Odrą. Zaczynał w Zespole Pieśni i Tańca „Skolimów”, ale Mira Zimińska-Sygietyńska szybko ściągnęła go do „Mazowsza” i przekonała go do folkloru (na początku wolał muzykę poważną, marzył o operze).

Od tej pory brał udział w każdym koncercie „Mazowsza”, z którym koncertował na całym świecie. Jego popisowym utworem był „Furman”. Obdarzony charyzmą sceniczną, śpiewał w 36 językach, m. in. po chińsku, japońsku, fińsku i arabsku, także pieśni Chopina i Moniuszki. Był znakomitym wykonawcą polskich kolęd.

Organizator konkursu – Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, to instytucja kultury o wieloletniej historii, przybliżająca polską muzykę tradycyjną w wersji stylizowanej. JD

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here