Kapelusze opanowały Bibliotekę

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie uroczyście otwarto nietypową wystawę zatytułowaną „Kapeluszowy miszmasz”.

Na ekspozycję składa się prywatna kolekcja, ponad 200 czapek i kapeluszy z całego świata, należąca do Jerzego Krzosa, z pochodzenia krasnostawianina, absolwenta I LO w Krasnymstawie. Specjalnym gościem wernisażu był pilot dr inż. Ryszard Hać, również krasnostawianin, który na wystawę przekazał swój kombinezon i hełmy lotnicze. – Jerzy Krzos wyszukuje swoje okazy na targach oraz otrzymuje w prezencie od znajomych.

Każdy kapelusz, czapka ma swoją historię, jak ponad stuletnia czapka z okresu wojny secesyjnej ze Stanów Zjednoczonych, przedwojenne czapki studenckie, piuska oraz biret ś.p. biskupa Stefana Siczki, czy nakrycia głowy własnoręcznie wykonane specjalnie dla niego przez pewną murzynkę z Sudanu – opowiada Elżbieta Patyk, dyrektor Powiatowej Biblikoteki w Krasnymstawie.

Kolekcja cały czas się rozrasta. Na wystawie można podziwiać oryginalne czapki z Bliskiego Wschodu, sombrera, kapelusze kowbojskie, nakrycia głowy służb mundurowych, kompletny strój motocyklisty Harleya, kombinezony i hełmy lotnika samolotu odrzutowego. Miłym muzycznym akcentem był występ Wojciecha Brodowskiego, który zagrał na skrzypcach kilka popularnych standardów. Wystawę można oglądać do końca marca. (k)