Kąpiel w słońcu

Siedliszcze i Wierzbica w końcu montują kolektory słoneczne na ogrzewanie wody użytkowej. A znalezienie wykonawców nie było łatwe.

328 kolektorów na domach w gminie Wierzbica montuje firma Polska Ekologia z Raciborza. Firma jako jedyna startowała w ogłoszonym przez gminę przetargu, który rozstrzygnięto za prawie 3,7 mln zł. Z unijnego projektu gmina ma się rozliczyć do końca sierpnia tego roku. – Ale według umowy i harmonogramu prac firma założyła montaż wszystkich urządzeń już do 2 sierpnia – mówi Andrzej Chrząstowski, wójt Wierzbicy. – Dzięki temu jeszcze w tym sezonie mieszkańcy będą mogli korzystać z urządzeń.

Koszt jednego zestawu z montażem to kilkanaście tysięcy zł. Mieszkańcy dopłacają od 2435 do ponad 3300 zł w zależności od wielkości zbiornika na wodę i lokalizacji urządzeń. Jeśli kolektory montowane są na budynku podatek VAT jest niższy niż od urządzeń stawianych na gruncie.

Większy problem z wyłonieniem wykonawcy miał samorząd Siedliszcza. – W ubiegłym roku ogłaszaliśmy przetarg trzykrotnie, ale nie zgłosiła się żadna firma – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – W tym roku pierwszy musieliśmy unieważnić, bo był zbyt drogi. Wykonawcę udało się wyłonić za drugim podejściem.

W gminie Siedliszcze zamontowane zostaną 162 kolektory. System znacząco różni się od tego w Wierzbicy. Działa na podciśnienie, bez udziału prądu a w instalacji jest zwykła woda, a nie jak w przypadku tradycyjnych kolektorów specjalny płyn. – Większość mieszkańców i tak ogrzewa domy poza sezonem piecami i przy okazji także wodę użytkową, więc na zimę wystarczy spuścić wodę z urządzenia – mówi burmistrz.

Jeden zestaw kosztuje 4 tys. zł. Mieszkańcy płacą po 1500 zł, resztę pokrywa gmina. (bf)