Kariera jak magnes…

W czwartek, 23 marca, w hali Globus wielu młodych mieszkańców Lublina miało okazję uczestniczyć w Dniach Kariery. Impreza organizowana przez AIESEC, największą, międzynarodową organizację studencką, która zrzesza członków ok. 120 krajów z całego świata, odbywa się już od ponad 20 lat.
Dni Kariery to najdłużej organizowane targi pracy, staży i praktyk dla studentów oraz absolwentów, organizowane przez AIESEC Polska. Odbywają się na wiosnę w 9 największych ośrodkach akademickich, gromadząc łącznie ok 40 tys. uczestników i ponad 300 wystawców.
– W tym roku mamy ponad 30 firm i ponad 40 wystawców, głównie z branży HR (zasoby ludzkie, dawniej kadry), marketing, sprzedaż, IT. Studenci przychodząc tutaj, mogą również znaleźć nie tylko swoją wymarzoną pracę, ale także swój wymarzony staż i praktyki. Mamy: strefę doradztwa zawodowego, która w tym roku jest wyjątkowo skierowana na doszlifowanie CV, można bezpłatnie skonsultować je z profesjonalistami z działu HR. – wyjaśnia koordynator ds. promocji Natalia Hunia.
Wśród wystawców prezentowały się m.in: Avon, PKO BP, Nationale Nederlanden, Zakłady Tłuszczowe Sp. .z o.o., Generali, Portal Moje Stypendium, Tesco Polska, Decathlon Sp. z o. o., Prudential, Materne Polska, Wojewódzki Urząd Pracy Lublin, Pracuj.pl i Alljob.
– Jesteśmy w stanie zaoferować nie tylko wynagrodzenie, ale również pakiety np. zdrowotne, sportowe. Jesteśmy firmą sportową, więc promujemy aktywny tryb życia – przekonywał Artur Stachyra, jeden z przedstawicieli firmy Decathlon, która miała swoje stanowisko na Dniach
Z kolei Aleksandra Belina z portalu Moje Stypendium oferowała pomoc materialną nie tylko dla studentów „na rozwój konkretnego talentu”. Także Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie przygotował wiele ofert na ten dzień, przyciągając tłumy uczestników. Magnesem był zwłaszcza program „Wiedza – Edukacja – Rozwój”.
– To program przystosowany dla studentów dziennych, wieczorowych i absolwentów. Formy wsparcia są bardzo różne i bogate. Zaczynamy od pracy z doradcą zawodowym, poprzez badanie tego, jak dana osoba chce się rozwijać zawodowo, w jakim kierunku zmierza. Kolejna forma wsparcia to szkolenia zawodowe, które kończą się egzaminem zewnętrznym. Uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia kursu. Kolejny etap współpracy z nami to staże zawodowe, które trwają minimum 3 miesiące, maksymalnie – 6 miesięcy – zachęcała Katarzyna Szymańska-Dawidek.
Dzięki takiej współpracy aktywizacja zawodowa nabiera tempa. Można podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje Uczestnikom przysługuje stypendium szkoleniowe, a później stypendium stażowe. Do tego otrzymują całkowity zwrot kosztów np. w przypadku dojazdów do miejsca odbywania stażu. Po odbyciu stażu istnieje też możliwość zostania u danego pracodawcy jako pełnoprawny pracownik. Na tym samym stanowisku, można było uzyskać informacje dotyczące pozyskiwania środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Maksymalnie można otrzymać kwotę 25 tys. zł.
Joanna Niećko