Karnawałowe maski weneckie

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Grażyny Hankiewicz „Karnawałowe maski weneckie”. Wernisaż zaplanowano na 14 stycznia o godz. 17.00 w galerii Nova ChBP przy ul. Partyzantów 40 w Chełmie.

Grażyna Hankiewicz z wykształcenia jest nauczycielem plastyki, a z zamiłowania fotografką, uprawia głównie fotografię społeczną, nie stroni od fotografii przyrodniczej i reporterskiej. Jest członkinią Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków a także Grupy Twórczej Motycz, Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA.

Brała udział w wystawach indywidualnych, zbiorowych w Polsce i za granicą (Węgry, Kazachstan, Korea), plenerach fotograficznych w Polsce i za granicą (Węgry, Kazachstan). Grażyna Hankiewicz ma na swoim koncie wiele osiągnięć, była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2018 r., Nagrodę Kuratora Oświaty w roku 2017, Tytuł Człowieka Roku – Radzyń Podlaski 2018, Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w kat. fotografii, wygrała ranking na najbardziej wpływową Kobietę powiatu radzyńskiego w 2019 r., zajęła II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym NASZE PTAKI w kategorii Portrety -zorganizowanym przez ZPFP w 2006 roku i wiele innych.

Jej zdjęcia prezentowane były w wydawnictwach albumowych, kalendarzach, folderach i innych ogólnopolskich periodykach.

Karnawał wenecki to wystawa, której nie można pominąć. Fantastyczne zdjęcia Grażyny Hankiewicz wykonane w Wenecji będą zdobić galerię ChBP do 12 lutego 2022 r.

W 2018 roku znalazłam się w Wenecji na najpopularniejszym w Europie karnawale w weneckim – było to moje marzenie od wielu lat.

Karnawał odbywa się zwyczajowo w zimie i przyciąga niejednokrotnie nawet 3 miliony turystów. Po raz pierwszy odbył się w XI wieku i stał się słynnym symbolem pływającego miasta. Został zatrzymany w XVII w., a ponownie ożył w XVIII w. Pod koniec wieku XVIII był ponownie zniesiony. Wskrzeszenie tego wydarzenia zawdzięczamy młodym wenecjanom, zafascynowanym kulturą i teatrem. Choć tradycję karnawału próbowano odbudować już od XIX wieku, dopiero w 1979 r. włoski rząd zadecydował o wskrzeszeniu tej pięknej tradycji.

Wenecki karnawał koniecznie trzeba zobaczyć – to barwne widowisko, pełne śmiechu, zabawy i radości. Głównym miejscem, w którym odbywają się karnawałowe wydarzenia – pokazy artystyczne, konkursy jest Plac św. Marka. To właśnie tutaj, na wielkiej scenie, zwanej największą salą balową Europy, można spotkać najwięcej osób przebranych w bogato zdobione stroje z poprzednich epok. Niezbędnym elementem każdej kreacji jest oczywiście wenecka maska.

Grażyna Hankiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here