Kasa na szkoły, ale nie na wszystkie

Gmina Krasnystaw uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu „Wiem kim jestem, wiem kim zostanę”. W dodatkowych zajęciach wezmą udział uczniowie zespołów szkół w: Siennicy Nadolnej, Jaślikowie, Małochwieju Dużym i Krupem. Pominięto ZS nr 3 w Krasnymstawie.

Projekt będzie realizowany od 1 sierpnia 2017 r. do 31 lipca 2019 r. Jego wartość to 570 tys. zł. Jak informuje gmina Krasnystaw w ramach zadania w Zespołach Szkół w Siennicy Nadolnej, Jaślikowie, Małochwieju Dużym i Krupem odbywać się będą zajęcia wyrównawcze z matematyki, przyrody i języka angielskiego, zajęcia logopedyczne, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, doradztwo zawodowe, studia podyplomowe dla nauczycieli informatyki z zakresu nauki programowania oraz zajęcia informatyczne z nauką programowania. Zaplanowano też zajęcia w Parku Zoom Natury w Janowie Lubelskim oraz w Ogrodzie Botanicznym w Lublinie. Uczniowie wezmą udział w pokazach chemicznych w Lublinie i wizytach studyjnych w lokalnych zakładach pracy.
Marta Gawron, sołtys Widniówki, zauważa, że w projekcie nie weźmie udział ZS nr 3 w Krasnymstawie, prowadzony przez gminę Krasnystaw. – Uczęszczają do niego dzieci m.in. z Widniówki, Białki, Niemienic, Krakowskiego Przedmieścia i Zażółkwi. Tłumaczenie urzędniczki, że szkoła jest na terenie miasta nie ma sensu. Gmina jest przecież dla ZS nr 3 organem prowadzącym – komentuje Gawron. – Gmina zrobiła w ostatnich latach inwestycję w ZS nr 3 w postaci budowy gigantycznego, niewspółmiernego do potrzeb placówki zaplecza kuchennego, które ze względu na utopienie w niestabilnym gruncie, delikatnie mówiąc, przysparza wielu problemów. Szkoła nie ma sali gimnastycznej i wygląda na zaniedbaną, wręcz opuszczoną, a inwestycje idą ślamazarnie. Wyrażam nadzieję, że zmiana dyrekcji wyjdzie na dobre tej palcówce, a dzieci z Widniówki i innych miejscowości przestaną być traktowane jak przysłowiowy „gorszy sort” – dodaje sołtys Widniówki. (kg)