Każdy chciał namalować mistrza

O tym, że konkurs plastyczny „Skok Stulecia Kamila Stocha do Lublina” będzie wyjątkowy, wiadomo było już w momencie jego ogłoszenia. Ilość prac nadesłanych przez uczestników – przedszkolaków i uczniów lubelskich zerówek – do Ogniska Omega i Galerii Po 111 Schodach w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie zaskoczyła jednak organizatorów.


– Na konkurs wpłynęło aż ponad 350 prac. Cieszę się, że najmłodsi kibice tak licznie dziękują naszemu wielkiemu mistrzowi za kolejny wspaniały sezon – mówi Zbigniew Furman, prezes Ogniska TKKF Omega, pomysłodawca i współorganizator konkursu. – Początkowo do kolejnego etapu zakwalifikowanych miało być 100 prac. Ostatecznie będzie to 150. Jury w składzie: prof. UMCS Maria Sękowska z Wydziału Artystycznego oraz Stanisław Bałdyga, nestor lubelskiej grafiki, zbierze się we wtorek i wyłoni laureatów konkursu – dodaje Zbigniew Furman.

Najlepsze działa młodych artystów-plastyków zostaną zaprezentowane w Galerii Po 111 Schodach w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, a następnie będą prezentowane na wystawach, galeriach i w placówkach kultury w Lublinie oraz w internecie.
– Niewykluczone, że na wernisażu wystawy pojawi się i nagrody wręczy sam Kamil Stoch. W najbliższy weekend wybieram się do miejscowości, gdzie mieszka nasz mistrz i będę chciał zaprosić go do Lublina. Zdaję sobie sprawą, że będzie to bardzo trudne, ale wiara góry przenosi. Gdyby się udało, dzieciaki oszalałyby z radości – mówi prezes Zbigniew Furman.

Redakcja „Nowego Tygodnia” sprawuje patronat medialny nad konkursem „Skok Stulecia Kamila Stocha do Lublina”. BAS