Kibicując Idze Świątek

Trudno byłoby znaleźć lepszy czas na poznawanie historii polskiego tenisa. Podczas, gdy świetnie za oceanem spisuje się Iga Świątek, która po wygraniu turnieju WTA 1000 w Indian Wells i awansie w sobotę do 3. rundy zmagań w Miami zapewniła sobie w najnowszym światowym rankingu (zostanie opublikowany 4 kwietnia) pozycję liderki, jako pierwsza Polka w historii, w Centrum Historii Sportu na Arenie Lublin prezentowana jest wystawa z okazji 100-lecia Polskiego Tenisa.

Plenerowa wystawa pokazuje dorobek tenisa w Polsce na przestrzeni wieku. Ekspozycja przygotowana została przez Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy „Media” przy dużym zaangażowaniu prezesa tego Stowarzyszenia red. Tomasza Barańskiego i autora tekstów red. Zbigniewa Chmielewskiego, we przy współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz PZT.

Na wystawie znalazło się ponad 20 plansz. Zaprezentowane zostały na nich początki tenisa w Polsce (pojawienie się gry jeu de paume na dworach królów elekcyjnych Henryka Walezego i Zygmunta III Wazy), powstanie w 1921 roku Polskiego Związku Lawn Tenisa (od reaktywacji związku po wojnie w sierpniu 1945 roku PZT), najważniejsze kluby międzywojnia: AZS Kraków, ŁLTK, WLTK, Legia Warszawa z gwiazdami polskiego tenisa tamtego okresu (z największą z nich Jadwigą Jędrzejowską), poprzez okres PRL z fenomenalnym Wojciechem Fibakiem, okresem transformacji (upadek dawnych klubów i sukcesy juniorek), po dzień dzisiejszy z wielkimi nadziejami polskiego tenisa i sukcesami – pierwszym zwycięstwem w Wielkim Szlemie w French Open Igi Świątek na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu czy Huberta Hurkacza, zwycięzcy turniejów rangi ATP Tour, ATP Challenger Tour i ITF Men’s Circuit, finalisty Australian Open z 2015 w grze podwójnej chłopców.

Ekspozycję  w Centrum Historii Sportu można oglądać w godz. 8:00 – 15:00 do końca tygodnia. Potem będą ją mogli zobaczyć także miłośnicy tenisa w Lubartowie. BAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here