Kiedy wrócą rady osiedli?

O ponowne powołanie rad osiedli zaapelowali w ubiegłym tygodniu miejscy radni Stanisław Mościcki i Marek Sikora. – Na razie to niemożliwe, wciąż mamy pandemię – komentował Longin Bożeński, przewodniczący rady miasta Chełm.

W miniony czwartek odbyło się kolejne posiedzenie komisji oświaty, kultury i sportu rady miasta Chełm. Podczas obrad radny Stanisław Mościcki zaapelował o ponowne uruchomienie rad osiedli, które stanowiły ważne ogniwo między mieszkańcami miasta a radnymi. Przypomnijmy, że działalność rad zawieszono ponad rok temu przez pandemię koronawirusa.

– Czas do nich wrócić – mówił podczas posiedzenia komisji radny Mościcki. – Mieszkańcy Chełma są zbulwersowani tym, że rady wciąż nie działają. Mogli na nie przyjść, powiedzieć o swoich problemach, sugestiach. Rady osiedli były ważnymi ogniwami demokracji. Jako klub radnych Polska 2050 apelujemy o ich przywrócenie.

Do wniosku Mościckiego przyłączył się radny Marek Sikora: – Jako klub radnych Koalicji Obywatelskiej dołączamy się do wniosku radnych Polska 2050. Od początku pandemii minęły dwa lata, nie działały w tym czasie rady osiedli. Dziś wiele samorządów je odtwarza, sytuacja epidemiczna się uspokoiła i zasadne jest, by do tych rad wrócić.

Longin Bożeński, przewodniczący rady miasta Chełm, przypomniał, że radni zgodzili się na zawieszenie działalności rad osiedli, na czas do 60 dni po oficjalnym zakończeniu pandemii koronawirusa. – Przypominam, że epidemia się jeszcze nie zakończyła, przeciwnie, w ostatnim czasie odnotowywany jest wzrost zachorowań i zgonów, a prognozy nie są optymistyczne – stwierdził Bożeński.

Radny Mościcki zauważył, że zapisy wspomnianej uchwały można przecież zmienić i w ten sposób przyspieszyć reaktywację rad. – Dla chcącego nic trudnego. Dwa kluby, Polska 2050 i Koalicja Obywatelska, są za. To tylko kwestia woli, niech pan nie szuka wykrętów. Każdy święty ma wykręty – skomentował wypowiedź Bożeńskiego Mościcki. Przewodniczący rady miasta zapewnił, że od niczego się nie wykręca, nie w jego kompetencjach jest bowiem decyzja o wznowieniu działalności rad osiedli. – Czekam na stosowne projekty uchwał w tej sprawie – podsumował. kg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here