Kiedyś będzie cudownie…

– Ludzie o słabych nerwach by tu nie wytrzymali – mówi Jacek Łuczak z ul. Północnej, pokazując spękania na murach swojego domu, błotne koleiny na drodze dojazdowej, połamane chodniki. Firma „Skanska”, budując skrzyżowanie al. Sikorskiego i al. Solidarności, daje się mocno we znaki okolicznym mieszkańcom. Ratusz obiecuje im drogę z prawdziwego zdarzenia.
Chodzi o 150-metrowy odcinek ul. od ul. Ducha do ul. Szymańskiego. Od wiosny, gdy firma Skanska dowozi tamtędy sprzęt i materiały na budowę dwupoziomowego skrzyżowania, trwa udręka ludzi.
– Zdajemy sobie sprawę, że remont wiąże się z ograniczeniami i że trzeba go „przecierpieć”. Ale „budowa” nie może rozjeżdżać ciężkim sprzętem prywatnych chodników przylegających do posesji, za które sam zapłaciłem. Niech zagwarantują, że na posprzątaniu się nie skończy – załamuje ręce pan Jerzy, mieszkaniec Północnej. Wielokrotnie interweniował w tej sprawie u kierownika budowy. Skończyło się na zdarciu fragmentu kostki brukowej i posypaniu szutrem. Łącznik do przystanku przy Sikorskiego z płyt kamiennych wykonano dwa tygodnie po zgłoszeniu mieszkańców. – Brodziliśmy w błocie – mówi nasz rozmówca.
Budowa zatamowała bowiem odpływ wody z ul. Willowej, Mineralnej czy Szymańskiego do doliny Czechówki. Gdy tylko robi się cieplej, wszędzie są kałuże.
– Znają nasz problem. Interweniowałem w tym roku w ratuszu, w imieniu mieszkańców, o przebudowę ulicy i wyposażenie jej w nowoczesną kanalizację. Odpowiedź w sierpniu była odmowna – pokazuje pisma Jacek Łuczak.
Mieszkańców wspiera radny miejski, Stanisław Brzozowski (PiS). – Proponowałem, by Skanska wykonała przebudowę odcinka Północnej w ramach jednego kontraktu. Nie udało się, więc dopytałem w Zarządzie Dróg i Mostów o możliwość wpisania prac w przyszłoroczny budżet. Odpowiedź była pozytywna. Jeszcze wcześniej Skanska wyrównałaby nawierzchnię w ramach prac po przebudowie – mówi radny.
W ratuszu słyszymy, że pomysł ma „zielone światło” na realizację. – Planujemy wykonanie drogi wraz z chodnikiem na odcinku od ul. Szymańskiego do włączenia jej do drogi serwisowej, wykonanej w ramach przebudowy skrzyżowania al. Solidarności z al. Sikorskiego i ul. Ducha – poinformował w miniony piątek Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza. BACH