Kierowcy głupieją za Galerią

Z jednej strony nakaz jazdy prosto bądź skręcenia w prawo, z drugiej sygnalizacja świetlna znajdująca się po lewej stronie – kierowcy wyjeżdżający spod chełmskiej Galerii w kierunku ul. Rejowieckiej głupieją i dostają mandaty. – To jakiś absurd – zwraca uwagę jeden z nich.

W ubiegłym tygodniu skontaktował się z nami zdezorientowany kierowca. – Wyjeżdżając spod Galerii Chełm zgłupiałem – przyznaje. – W pewnym momencie miałem przed sobą znak nakazu jazdy prosto bądź w prawo, a z drugiej widziałem sygnalizację świetlną przy wjeździe na ul. Rejowiecką. Zgodnie z przepisami nie można tam jednak skręcić. Przez chwilę wahałem się, ostatecznie pojechałem prosto tzw. serwisówką – dodaje.

Nasz rozmówca miał szczęście. W okolicy nie było straży miejskiej czy policji, w przeciwnym razie dostałby mandat. – To oznakowanie jest absurdalne, wprowadza kierowców w błąd – przekonuje Czytelnik.

Damian Zieliński z gabinetu prezydenta miasta Chełm przekonuje, że z oznakowaniem w tym miejscu wszystko jest w porządku.

– Według początkowych założeń, zawartych w opracowanym przed laty projekcie, we wskazanym miejscu miała funkcjonować droga jednokierunkowa w stronę Galerii – tłumaczy. – Jednak ze względu na fakt, iż z Galerią Chełm graniczą posesje prywatne, na dalszym etapie prac pojawiły się zgłoszenia o doprowadzenie zjazdu do istniejących tam nieruchomości, np. garażu. Konieczne było więc, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, odtworzenie istniejących zjazdów.

Biorąc jednak pod uwagę okoliczność, iż pierwotnie droga miała być jednokierunkowa tylko w stronę Galerii Chełm, to mieszkaniec mógłby skręcać jedynie w lewo i wyjeżdżać przez teren Galerii. Wówczas połączenie z drogą publiczną miałby zapewnione przez działkę prywatną, tj. Galerii, co byłoby niezgodne z przepisami – tłumaczy Zieliński.

Dlatego nastąpiła zmiana charakteru drogi na dwukierunkową. – I, biorąc pod uwagę pozostałe okoliczności dotyczące usprawnienia ruchu, wyprowadzenie ruchu na wprost, aby nie blokowało się skrzyżowanie. Miejsce zostało właściwie oznakowane. W ostatnim czasie regularnie patrolują je policjanci, którzy upominają kierowców nie stosujących się do przepisów – dodaje Zieliński.

Ale po co sygnalizacja świetlna znajdująca się przy ul. Rejowieckiej?

– Co do sygnalizacji, skrzyżowanie na ul. Kochanowskiego z ul. Rejowiecką jest przygotowane do obsługi połączenia ul. Lubelskiej z ul. Rejowiecką poprzez łącznik, który w projektach budowlanych oznakowany jest jako KDL3. Jest to przedłużenie ul. Kochanowskiego, która docelowo połączy Rejowiecką z Lubelską. To zadanie, jako opracowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia, zostało już wpisane do projektu budżetu miasta na przyszły rok. Sygnalizacja funkcjonuje więc, aby docelowo obsłużyć właśnie ten łącznik – informuje Damian Zieliński. (kg)

4 KOMENTARZE

  1. Jakie nieruchomości? Jeden dom i jeden raczej nieużywny garaż i taki cyrk dla kierowców? Oni dojazd do działek mają, a i wyjazd w kierunku centrum także. Droga powinna być wyłącznie jednokierunkowa! Natychmiast. Wyłączyć sygnalizację świetlną w spornym miejscu. Zlikwidować bezsensowny znak o nakazie jazdy prosto lub skręcie w prawo. Kierowanie ruchu samochodów na drogę dojazdową w kierunku szkoły podstawowej nr3 i przedszkola, w kierunku przyjść dla pieszych, których użytkownikami są w większości dzieci, to głupota i proszenie się o koszmarny wypadek. Dodatkowo obok przejścia ustawione są nieprzezroczyste ekrany, kapitalnie utrudniające bezpieczny przejazd i przejście /za to po stronie szkoły, stoi szereg ekranów przezroczystych/. Jak długo nasze dzieci w szkole mają przypowieści się uczyć, że Polak przed szkodą i po szkodzie … GŁUPI.

  2. to poprzednia ekipa była dużo lepsza w sprawach „dróg” – tu totalna amatorszczyzna. Zapytajcie Dworaka jak sami nie wiecie jak prowadzić ruch zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Przykładem są miejsca parkingowe na Dreszera – pod kątem prostym zamiast 45. Druga sprawa to wyjazd z Dworca Głównego PKP i brak znaku koniec strefy ruchu. Likwidacja bezkolizyjnych zjazdów ze Szpitalnej to najlepsza wizytówka zarządcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here