Kilka procesji zamiast jednej

W czwartek, 3 czerwca, wielu chełmian uczestniczyło w uroczystościach Bożego Ciała, które jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. Ze względu na epidemię, jednej wspólnej procesji dla wszystkich wiernych w Chełmie nie było. Zamiast tego parafie organizowały procesje wokół swoich kościołów.

W Boże Ciało mieszkańcy Chełma i okolic zjeżdżali na jedno, wspólne nabożeństwo odprawiane w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Po mszy ulicami miasta przechodziła procesja, a wierni szli przez Pl. Łuczkowskiego pod Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej, a następnie ul. Lubelską i Pocztową z powrotem do kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów.

Taka była chełmska tradycja. Ale ze względu na koronawirusa dwa lata z rzędu nie praktykowano jej. W ubiegły czwartek nabożeństwa i procesje z okazji jednego z największych świąt katolickich parafie organizowały u siebie indywidualnie. Tak było m.in. w kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów czy w Sanktuarium Maryjnym na Górze Chełmskiej.

Za to wierni z różnych parafii mogli spotkać się wieczorem w Amfiteatrze Kumowa Dolina, gdzie Chełmski Dom Kultury organizował koncert pod nazwą „Wieczór Chwały”. To wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarz kulturalnych wydarzeń miasta i było możliwe w związku z niedawnym złagodzeniem obostrzeń. (mo, fot. Bazylika NNMP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here