Klik i puste konto

Dziś złodziej nie musi już sięgać do cudzej kieszeni. Wystarczy, że wyśle spreparowany link, a ofiara sama poda mu dane niezbędne do oczyszczenia jej konta. Przekonała się o tym 19-latka, która przez Internet chciała jedynie sprzedać nienoszoną już sukienkę.

(19 lipca) Do dyżurnego komendy zgłosiła się kolejna ofiara internetowego oszusta. Tym razem była to 19-letnia chełmianka, która na portalu Olx wystawiła do sprzedaży za 120 zł używaną sukienkę. Niedługo po publikacji ogłoszenia skontaktowała się z nią osoba rzekomo zainteresowana kupnem. Kupująca przesłała dziewczynie link do płatności, wmawiając, że po kliknięciu w niego i podaniu danych 19-latka otrzyma należność na konto.

– Pokrzywdzona skorzystała z linku. Logując się do bankowości mobilnej, podała dane swojej karty bankomatowej. To umożliwiło oszustowi zrealizowanie przelewu na 700 złotych z jej rachunku bankowego – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i apelują o ostrożność. Wysyłanie spreparowanych linków to jedna z najczęściej używanych w ostatnich latach przez złodziei metod. – Apelujemy o zachowanie ostrożności przy internetowych transakcjach. Pamiętajmy, aby nie korzystać z przesyłanych nam linków do płatności. Logując się na rachunki bankowe, korzystajmy tylko z autoryzowanych stron. Oczekując na wpłatę ze sprzedaży, na żadnym etapie transakcji nie powinniśmy podawać danych karty i zatwierdzać kodów autoryzacyjnych – przypomina komisarz Czyż. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here