Klikają bez namysłu

22 marca, do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosiła się 48-letnia kobieta z gminy Chełm, która poinformowała o oszustwie na jej szkodę.


– Z relacji zgłaszającej wynikało, że wystawiła na jednym z portali internetowych odzież do sprzedaży. W tej sprawie za pośrednictwem komunikatora nawiązała z nią kontakt osoba, która zakupiła ubranie. Zaproponowała, aby płatność nastąpiła za pośrednictwem linku, który dołączyła do wiadomości.

Pokrzywdzona, korzystając z niego, zalogowała się na swój rachunek bankowy, podając przy tym dane karty bankomatowej. Wygenerowała też kod BLIK, który przekazała. Była przekonana, że w ten sposób zaakceptuje wpłatę pieniędzy ze sprzedaży. Jak się jednak okazało, nie było wpływu na rachunek, natomiast zniknęło z niego trzysta złotych – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i apelują o zachowanie ostrożności w tego typu sytuacjach. – Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z karty płatniczej i nie udostępniajmy innym kodów autoryzacyjnych do transakcji – przestrzega kolejny już raz komisarz Czyż.  (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here