Klikajmy na lubelski dąb

Nasz kandydat do tytułu „Drzewo roku”

Na początku roku pisaliśmy o wyjątkowym drzewie, jakim jest dąb szypułkowy rosnący w pasie zieleni ul. Bohaterów Monte Cassino. Lubelski okaz został wówczas zakwalifikowany jako pierwsze w historii drzewo „Koziego Grodu” do ogólnopolskiego konkursu na drzewo roku. Właśnie ruszyło finałowe głosowanie. Lublinianie do dzieła!


– Dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino obok kładki dla pieszych to okazałe drzewo, z piękną regularną koroną, w dobrej kondycji zdrowotnej, ale też z interesującą historią. Drzewo to jest częścią nie tylko ekosystemu przyrodniczego Lublina, ale również historii i kultury miasta, a także ważnym symbolem dla lokalnej społeczności – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Nasz kandydat do tytułu liczy sobie niespełna 80 lat i aktualnie znajduje się w trakcie procedury zaliczenia do grona pomników przyrody. Jego czubek sięga wysokości 16 m, a obwód pnia wynosi 186 cm. Dąb jest ciekawym przykładem drzewa zachowanego przy budowie drogi i tym samym zwiększa wartość krajobrazową ulicy. W 2019 roku otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina.

Głosowanie w konkursie „Drzewo roku” odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: www.drzeworoku.pl i potrwa do końca czerwca. – Ubiegłorocznemu zwycięzcy konkursu wystarczyło niewiele ponad 15 tysięcy głosów. Wierzę, że naszych mieszkańców stać na wiele więcej. Podejmijmy wyzwanie i zagłosujmy na swoje drzewo! – zachęca Hanna Pawlikowska. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here