Klinkier i sztukateria – dobrana para

Podobno gdyby nie detale, nie byłoby wielkich efektów. O tym, ile prawdy jest w tym stwierdzeniu, można się przekonać zwłaszcza w świecie architektury. Odpowiednio dobrana sztukateria potrafi nadać oryginalny charakter każdej powierzchni – w szczególny sposób tej wykonanej przy użyciu klinkieru. Dzięki systemowi ArtBrick to stylowe połączenie jest teraz wyjątkowo łatwo dostępne i proste w wykonaniu.


Oryginalne zdobienia to sprawdzony sposób na stworzenie niepowtarzalnego klimatu obiektu i nadanie mu wyjątkowego charakteru. Wiedzą o tym zwłaszcza inwestorzy, poszukujący projektów, które przyciągną nabywców nie tylko funkcjonalnością, ale również walorami estetycznymi.

Mogą się jednak kojarzyć z wysokimi kosztami – materiału i dodatkowych prac budowlanych. Czy zatem pozostają rozwiązaniem jedynie dla bogatych?

Nic bardziej mylnego. Dzięki współczesnym technologiom atrakcyjne rozwiązania dekoracyjne są dostępne dla większości inwestycji.

– Nowoczesna sztukateria jest lekka, łatwa w montażu i daje się w prosty sposób przycinać. Duży wybór kształtów oraz wymiarów daje projektantom swobodę wplatania ich w różnorodne projekty, nadając im wyjątkowy charakter – zwraca uwagę Bogdan Dobrowolski z firmy ArtBrick.

Sztukateria doskonale nadaje się do podkreślania takich elementów budynku, jak gzymsy, okna, okapniki czy drzwi. W połączeniu z elegancją klinkieru sprawdza się zwłaszcza jako ozdoba projektów o klasycznym charakterze, w tym zwłaszcza sąsiadujących z historyczną zabudową. – Stare budynki często wykorzystują zarówno cegłę, jak i zdobienia kamieniarskie. Połączenie systemu ArtBrick i nowoczesnej sztukaterii pozwala nowym inwestycjom realizowanym w zabytkowych centrach miast udanie wkomponować się w otoczenie, jednocześnie umożliwiając nadanie im oryginalnego charakteru dzięki szerokiej palecie dostępnych barw i kształtów obu materiałów – podkreśla Bogdan Dobrowolski.

Warto zwrócić uwagę, że klinkier może też sam być wykorzystywany jako sztukateria. Niewymagający fundamentów system ArtBrick pozwala bowiem na tworzenie stylowych nadproży nad drzwiami, oknami, balkonami i innymi elementami elewacji zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym czy rolkowym. Dzięki temu inwestycje zyskują stylowe wykończenie, niewymagające jednocześnie skomplikowanych prac budowlanych.

W ramach systemu ArtBrick klasyczne murowanie zostało bowiem zastąpione przyklejaniem klinkierowych płytek do specjalnej płyty styropianowej, mocowanej do ścian.