Kluby odetchnęły…

Jakub Banaszek, prezydent Chełma, poinformował o zwiększeniu nakładów finansowych na miejskie kluby sportowe. W 2020 roku miasto na dotacje dla klubów zamierza przeznaczyć milion złotych. Choć, potrzeby są bardzo duże, to i tak jest rekordowa kwota!

W 2019 roku kluby sportowe narzekały na bardzo niską kwotę zaplanowaną w budżecie Chełma na upowszechnianie kultury fizycznej. Na wszystkie do podziału było nieco ponad 700 tys. zł, blisko 100 tys. zł mniej, niż w 2018 r. Jakub Banaszek, prezydent Chełma, tłumaczył, że taką kwotę w budżecie zaplanowała jego poprzedniczka Agata Fisz. Radni, debatując nad budżetem na 2019 rok zaapelowali do prezydenta o zwiększenie pieniędzy na sport w kolejnym roku.

Gdy w połowie listopada minionego roku ukazał się projekt budżetu Chełma na 2020 rok, sportowi działacze nie mieli powodów do radości. Urzędnicy na kluby zaplanowali zaledwie 500 tys. zł. Działająca przy prezydencie rada sportu na swoim posiedzeniu wnioskowała o zwiększenie kwoty na sport. Z takim samym apelem, w obawie o zahamowanie rozwoju sportu w mieście, do prezydenta wystąpili również działacze ChKS Chełmianka. Jakub Banaszek przed tygodniem przekazał dobrą wiadomość dla wszystkich klubów.

Na 2020 rok miasto na dotacje na sport zamierza przeznaczyć jeden milion złotych! I choć potrzeb jeszcze znacznie więcej, to mimo wszystko jest to rekordowa kwota. Prezydent poinformował, że przygotuje autopoprawkę do projektu budżetu na 2020 rok, uwzględniającą zwiększenie pieniędzy na sport. Jak podkreślają urzędnicy, dodatkowe fundusze dla klubów są możliwe dzięki coraz lepszym wynikom finansowym miasta, większym wpływom do budżetu i wypracowanym oszczędnościom.

Budżet na 2020 rok, jak zapowiedział prezydent, zostanie uchwalony z końcem stycznia. Sportowi działacze mają nadzieję, że niezwłocznie, dzień, dwa po przyjęciu budżetu zostanie ogłoszony konkurs na upowszechnianie kultury fizycznej, komisja dość szybko upora się z oceną wniosków, tak by pierwsze pieniądze do klubów trafiły najpóźniej w marcu br. (s)