Kobieto, wyprzedź raka!

21 i 22 listopada, odpowiednio w Izbicy i Siennicy Różanej, odbywać się będą bezpłatne badania mammograficzne.

– Tylko połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia – zauważa Anna Niemirska, specjalista ds. marketingu spółki Lux Med Diagnostyka, która organizuje bezpłatne badania mammograficzne.

– To niewiele w porównaniu do innych państw, gdzie w tego typu badaniach uczestniczy ponad 70 procent kobiet w wieku 50-69 lat, czyli w okresie, kiedy są one najbardziej narażone na ryzyko zachorowania na raka piersi – dodaje. Choroby można uniknąć, bądź ją pokonać, regularnie wykonując badania mammograficzne. Trwa to zaledwie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

– Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych, guzków i innych nieprawidłowości, w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 procentową gwarancję powrotu do zdrowia – mówi Niemirska.

Badanie jest bezpłatne, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. 21 listopada mammografii będzie można dokonać w Izbicy przy urzędzie gminy, a 22 listopada w Siennicy Różanej, również przy urzędzie gminy. (k)