Kochajcie książki, szanujcie je…

Tadeusz Sławecki, dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie wręcza pani Marcie Frączek z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Modliborzycach Nagrodę im. Anny Platto

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie po raz dwudziesty czwarty przyznała nagrodę im. Anny Platto. W tym roku najlepszą bibliotekarką została Marta Frączek z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kazimierza Zielińskiego w Modliborzycach.


Nominowane były także: Katarzyna Karwan z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, Agnieszka Piłat z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach i Elżbieta Stankiewicz z Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem. Nominacje i nagrody wręczyli laureatkom Tadeusz Sławecki, dyrektor WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Marian Butkiewicz, zastępca przewodniczącej SBP Zarządu Okręgu w Lublinie (Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie) i dr Zdzisław Bieleń, pomysłodawca nagrody, emerytowany dyrektor ds. merytorycznych WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

– To ogromny sukces, nie tylko mój, ale i całej biblioteki. Tworzymy zgraną drużynę – podkreślała Marta Frączek. – Dzieci, które przychodzą do nas, zawsze są wdzięczne, jeśli poświęcimy im czas, usiądziemy na dywanie, opowiemy historię. Od lat aktywnie włączamy się we wszystkie ogólnopolskie akcje związane z bibliotekami. Prowadzimy także własne inicjatywy, np. spotkania z książką w przedszkolu. Cieszymy się z każdego nowego czytelnika – podkreślała laureatka. Marta Frączek pracuje w bibliotece w Modliborzycach od 2009 roku.

Nagroda im. Anny Platto przyznawana jest pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz realizacji nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami. Jej patronka była bibliotekarką w MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie. – Moja siostra kochała książki i kochała dzieci. Od małego uczyła je miłości do książek. Zawsze im powtarzała: „Kochajcie książki, szanujcie je, uczcie się z nich i miejcie je w domu” – mówi Mirosława Platto, siostra Anny Platto. Nagroda jest przyznawana 8 sierpnia, w dniu urodzin patronki.

Emilia Kalwińska

Anna Platto (ur. 8 sierpnia 1944 roku, zm. 15 marca 1995 r.) była kustoszem bibliotecznym i metodykiem bibliotekarstwa dziecięcego. Prowadziła zajęcia z literatury w lubelskiej filii Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy. W bibliotece im. H. Łopacińskiego zajmowała się bibliotekami dziecięcymi, organizując ich działalność i program pracy. Była znawczynią literatury pięknej, szczególnie lubiła literaturę dziecięcą i młodzieżową. We wrześniu 1975 r. została wykładowcą literatury w powołanym przy WBP Policealnym Studium Bibliotekarskim Zaocznym. Cieszące się popularnością słuchaczy zajęcia prowadziła przez 18 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here