KOD dalej protestuje

W czwartek, 9 sierpnia przed Sądem Okręgowym w Lublinie odbył się kolejny protest przeciwko reformie sądownictwa. Tym razem pod hasłem „Nie odpuszczamy” Komitet Obrony Demokracji i jego zwolennicy wyrażali swój sprzeciw wobec podporządkowywaniu trzeciej władzy politykom. W manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt osób.


Jak zaznaczają organizatorzy, przedstawiciele obecnych władz podważają postanowienie sędziów Sądu Najwyższego, policja szykanuje obywateli już nawet za użycie słowa „Konstytucja” podczas happeningu z ubieraniem pomnika Lecha Kaczyńskiego. Aby wyrazić swój sprzeciw, po raz kolejny działacze KOD wyszli na ulice. Swoja obecnością pokazali, ze nie godzą się na demontaż demokratycznego państwa.

– Chodzi nam o wyrażenie naszej niezgody na to, że sądownictwo jest upolitycznione, że rządzący nie zgadzają się z postanowieniami sędziów Sądu Najwyższego, że chcą obsadzić sądy ludźmi, którzy są związani z polityką. Dzisiaj chcemy również wyrazić nasze bardzo głębokie zaniepokojenie tym, że osoby, które brały udział w happeningu, polegającym na nałożeniu koszulek ze słowem „Konstytucja” na pomniki, są szykanowane, są oskarżane o znieważenie – zaznaczała Magdalena Bielska z lubelskich struktur KOD.

Przypomnijmy: kilka dni temu członkowie KOD ubrali pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej w koszulkę z napisem „Konstytucja”. Policja zatrzymała Stanisława Dembowskiego, któremu postawiono zarzut znieważania monumentu, za co zatrzymany może otrzymać karę grzywny albo więzienia. Drugim z zatrzymanych jest Ryszard Filipiuk, którego mieszkanie zostało przeszukane przez policję. KOD zorganizował specjalną konferencję prasową w Lublinie, aby zaznaczyć swoje stanowisko wobec takich działań:

– Prawo karne wyraźnie wskazuje, czym jest znieważenie pomnika: uszkodzeniem, oblaniem farbą, wszelkiego rodzaju zniewagą, która ma poniżyć w oczach opinii publicznej osobę, której pomnik dotyczy. Zawieszenie napisu „Konstytucja” na pomniku Lecha Kaczyńskiego, który się wielokrotnie domagał ścisłego przestrzegania konstytucji w Polsce, jest wyłącznie nawiązaniem do sporu politycznego, jaki się w Polsce w tej chwili na temat konstytucji odbywa – mówił Krzysztof Kamiński, szef KOD na Lubelszczyźnie.

Joanna Niećko