Kokosów nie mają

Jeszcze w starym roku urzędnicy Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie dostali podwyżki. Średnio po 350 zł brutto na etat. Wciąż jednak jest sporo osób pracujących za minimalne wynagrodzenie. Wyższe pensje otrzymali także dyrektorzy powiatowych jednostek. Im starosta zwiększył płacę zasadniczą o ok. 800 zł brutto.

Minimalna płaca zasadnicza od 1 stycznia br. to 3 010 zł brutto. W porównaniu do tej z ubiegłego roku wzrosła ona o 210 zł. Przy takiej stawce całościowe koszty zatrudnienia pracownika sięgają ponad 3,6 tys. zł.

W Starostwie Powiatowym w Krasnymstawie nie brakuje urzędników, którzy albo mają minimalną stawkę, albo dostają o kilkadziesiąt złotych więcej. Jeszcze w starym roku Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski, wszystkim zatrudnionym urzędnikom przyznał podwyżki.

– Co roku staramy się regulować wynagrodzenia – mówi Leńczuk. – Zdajemy sobie sprawę, że pensje w starostwie nie są za wysokie. Myślę, że urzędnicy w gminach zarabiają nieco lepiej, ale tak krawiec kraje, jak materii staje.

Urzędnicy zatrudnieni w starostwie dostali podwyżkę średnio po 350 zł na etat. – Wiem, że nie są to jakieś duże kwoty, ale na tyle było nas stać. Dla przykładu powiem, że urzędnik z długoletnim stażem na stanowisku inspektora ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3 300 zł. Do tego dochodzi dodatek stażowy. Główny specjalista z dużym doświadczeniem może liczyć na 3 500 zł i stażowe. Są to kwoty brutto – podkreśla starosta.

Kokosów nie mają również naczelnicy wydziałów w starostwie. – Średnie wynagrodzenie naczelnika wynosi już ze wszystkimi dodatkami około 6 000 zł brutto – mówi Andrzej Leńczuk.

Oprócz zatrudnionych w starostwie urzędników podwyżki dostali także dyrektorzy jednostek podległych powiatowi. Ponad miesiąc temu zarząd powiatu krasnostawskiego podjął uchwały w sprawie ustalenia nowych wynagrodzeń dla Andrzeja Gołąba – dyrektora Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i Elżbiety Patyk – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej. Oboje dostali identyczne pensje: po 4 300 zł płacy zasadniczej, 1 000 zł – dodatku funkcyjnego oraz 860 zł – dodatku stażowego. Ich miesięczna płaca wynosi 6 160 zł brutto.

Podwyżkę otrzymał także Marek Klus, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie oraz szefowie wszystkich podległych starostwu domów opieki społecznej. – Wysokość wynagrodzeń dyrektorów jednostek jest porównywalna. Można powiedzieć, że na podobnym poziomie, co naczelników wydziałów w starostwie – zaznacza Andrzej Leńczuk. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here