Kolejka długa, choć jej nie widać

W „punkcie pomocy Ukrainie” przy ul. Kopernika 1 po numery PESEL zapisało się ponad tysiąc uchodźców, a nadano ich dotąd około dwustu. Kolejek nie widać, bo urzędnicy zapisują Ukraińców na wizyty, ale chętnych jest tak wielu, że wypadają one nawet na koniec kwietnia. Niektórzy w międzyczasie wyjeżdżają i wtedy miejsca się zwalniają.

W ubiegłym tygodniu na jednym z portali społecznościowych internautka zapytała, gdzie jeszcze uchodźca może się zgłosić po numer PESEL poza punktem przy ul. Kopernika 1 w Chełmie, bo tam na wizytę, na której można załatwić tę formalność zapisują dopiero na koniec kwietnia. Chełmscy urzędnicy robią, co mogą, ale uchodźców chętnych po PESEL-e w Chełmie, mieście przygranicznym, jest wyjątkowo dużo. Chcąc uniknąć długich kolejek i zamieszania przed punktem przy ul. Kopernika 1 od samego początku postanowiono, że wydawanie numerów PESEL Ukraińcom odbywać się będzie wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się na wizytę (pod nr tel. 539 614 624).

Załatwienie formalności przy nadaniu PESEL-u jednej osobie trwa długo – około 40 minut. Umawianie wizyt na konkretne dni i godziny powoduje, że przed punktem nie widać takich długich kolejek, jak na relacjach z różnych miast w kraju, ale de facto one istnieją. W piątek (25 marca) chełmscy urzędnicy mieli już około tysiąca zgłoszeń od Ukraińców, którzy zapisali się po PESEL-e. Część uchodźców w międzyczasie jednak wyjeżdża z Chełma i wtedy „uwalniają” się kolejne terminy wizyt przy Kopernika 1. Z kolei, w piątkowe popołudnie PESEL-i wydano w Chełmie około dwustu uchodźcom.

W obliczu tak ogromnej liczby chętnych po polskie numery, uprawniające Ukraińców uciekających przed wojną m.in. do szeregu świadczeń, zwiększono liczbę pracowników obsługujących punkt przy ul. Kopernika. Zajmują się tym m.in. pracownicy Departamentu Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Chełm, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie. Sytuacja nie jest łatwa, bo przecież urzędnicy muszą jednocześnie zadbać o sprawną obsługę pozostałych petentów.

W gminach też nadają PESEL-e

W urzędach gmin też są wydawane PESEL-e uchodźcom, a samorządy położone bliżej Chełma są bardziej w tej sprawie oblegane przez interesantów zza wschodniej granicy. W gminie Kamień zainteresowanie uchodźców nadaniem PESEL-i też jest tak duże, że przyjęto tam takie samo rozwiązanie, jak w Chełmie – trzeba najpierw wizytę w urzędzie umówić telefonicznie pod numerem (82) 545-97- 74. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here