Kolejne rachunki pójdą w górę

Aż o 26% wzrosną od 1 sierpnia rachunki klientów LPEC, korzystających z ciepła wytwarzanego przez Megatem. 7% podwyżki to efekt zmian taryfy LPEC, a 19% taryfy Megatemu. I raczej nie są to ostatnie podwyżki stawek produkcji i przesyłu ciepła w tym roku.

O nadchodzącej podwyżce informowaliśmy przed trzema tygodniami. Wówczas nowe taryfy LPEC i Megatemu czekały jeszcze na zatwierdzenie przez Urząd Regulacji Energetyki. Spółki nie informowały wprost o jaką podwyżkę wystąpiły, ale dawały do zrozumienia, że będzie to wzrost znaczący, biorąc pod uwagę skokowy wzrost cen nośników energii i inflację na poziomie 14-15%. W ubiegłym tygodniu wszystko stało się jasne. Prezes URE zatwierdził nowe taryfy Megatemu i LPEC. Pierwsza zakłada podwyżkę cen wytwarzanego przez Megatem ciepła o 19%, druga przesyłu ciepła przez LPEC o 7%.

– Uznana przez prezesa URE za w pełni uzasadnioną konieczność aktualizacji taryf dla ciepła jest spowodowana przede wszystkim wzrostem cen surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz kosztów energii elektrycznej – informuje Teresa Stępniak-Romanek, kierownik działu strategii i marketingu i rzecznik prasowy LPEC S.A. – Wojna w Ukrainie oraz embargo na rosyjski węgiel, wywołały globalny kryzys na rynku surowców. Węgiel drożeje obecnie w niespotykanym dotąd tempie, a jego ceny osiągają rekordowe wartości. W lipcu 2022 roku średnia cena węgla na giełdzie wyniosła prawie 300 dolarów za tonę, podczas gdy w lipcu 2021 roku było to ok. 125 dolarów za tonę.

Sytuacji nie ułatwia polityka klimatyczna, obciążająca producentów energii coraz wyższymi opłatami za emisję dwutlenku węgla. Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro. Dla porównania – na początku 2021 roku stawki wahały się w granicach 40 euro. Tylko w ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły o 137%, cena uprawnień do emisji CO2 o 112%, natomiast cena energii elektrycznej, która stanowi istotny udział w kosztach dostawy ciepła, wzrosła rok do roku o 179%. Wszystko to przekłada się na wzrost cen ciepła w całej Polsce, w tym również w Lublinie – wyjaśnia Stępniak-Romanek.

Na rachunki za ciepło płacone przez lubelskich odbiorców składają się stawki za ciepło wytworzone przez Megatem lub PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i jego przesył przez LPEC.

– Opłaty przesyłowe LPEC S.A. stanowią ok. 30 % kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca – przypomina rzeczniczka LPEC. – 70% kosztów uzależniona jest od taryf lubelskich producentów ciepła, czyli PGE i Megatemu.

Prawdopodobnie nie jest to ostatnia podwyżka cen ciepła w Lublinie w tym roku. Jeszcze latem lub wczesną jesienią prawdopodobnie zostanie zmieniona taryfa PGE, a kolejne wnioski o zmiany taryf, jeśli ceny surowców nadal będą rosły, planowane są z końcem tego lub początkiem 2023 roku.

RB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here