Kolejne tragedie nad wodą

Szukając ochłody nad wodą pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Unikajmy dzikich kąpielisk

Wielka tragedia nad wodą. W sobotę przy ul. Firlejowskiej w Lublinie 23-latek szukał ochłody w Bystrzycy. Nagle zniknął pod powierzchnią wody. Strażacy wyciągnęli jego ciało.


Młodzieniec był razem z grupą znajomych. Nad rzeką urządzili sobie piknik. Nagle 23-latek postanowił się wykopać. Wszedł do wody. Rzeka wydawała się płytka, ale miejscowi wędkarze opowiadają, że wystarczy zrobić krok i wpada się w ponad 2-metrową głębię.

Po chwili młodzi ludzie zorientowali się, że ich kolegi nigdzie nie ma. Krzyczeli, wołali, przeczesali brzeg, ale po zaginionym nie było śladu. Po godz. 22 jedna z dziewczyn wezwała na pomoc straż pożarną. Ratownicy rozpoczęli akcję poszukiwawczą. Po około 2 godzinach wydobyli zwłoki młodzieńca.

Okoliczności tragedii bada teraz policja.

Do wypadku nad wodą doszło także w sobotę w Okunince nad Jeziorem Białym. 28-latek przy drugim skoku doznał urazu kręgosłupa. Wynurzył się z wody nieruchomy. Jego znajomi początkowo przypuszczali, że to żart, ale prawda okazała się straszna.

Natychmiast wyłowiono mężczyznę i na brzegu prowadzono akcję reanimacyjną. Wkrótce na miejsce dotarł śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał rannego do szpitala w Lublinie.

Do wypadku doszło na niestrzeżonym kąpielisku, w miejscu, w którym jezioro ma zaledwie metr głębokości. LL

Pamiętaj o tym, zanim wejdziesz do wody

* Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

* Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

* Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi . Unikniemy wstrząsu termicznego.

* Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub o których wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

*Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

* Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę” – dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

*Pamiętajmy, że dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

*Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.