Kolejni terytorialsi po przysiędze

Po złożeniu przysięgi przez kolejnych terytorialsów Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 600 żołnierzy

Oddział 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rośnie w siłę. W niedzielę, 27 maja uroczystą przysięgę złożyło kolejnych 72 żołnierzy WOT. Dzień wcześniej terytorialsi pokazali się na placu Litewskim, gdzie zachęcali lublinian do oddawania krwi dla wojskowych na wypadek zdarzeń kryzysowych.


Uroczysta przysięga odbyła się na placu Zamkowym. Dowódcy jednostki, pułkownika Tadeusza Nastarowicza, słuchało 600 żołnierzy WOT. – Patrząc na was, ubranych w mundur polskiej armii, mamy powody do dumy. Pamiętajcie, że będziecie godnie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków – mówił.

Pułkownik zawiązał też do patrona jednostki, żołnierza niezłomnego z czasów antykomunistycznej partyzantki, majora Hieronima „Zapory” Dekutowskiego.

Wojska Obrony Terytorialnej to nowa formacja w siłach zbrojnych RP. Lubelska Brygada OT jest już po trzech naborach. Jednostka wciąż rekrutuje: dziś jej liczebność to 60 procent stanu oczekiwanego. – Głównym zadaniem 2 LBOT w br. jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

Pierwsze szkolenie rozpocznie się z końcem czerwca.

Oddali 120 litrów krwi

WOT przeprowadzają w całej Polsce liczne akcje krwiodawstwa. Te w województwie lubelskim odbyły się 26 maja na placu Litewskim oraz w Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach. Odzew mieszkańców był spory. – Łącznie zebrano ok. 120 litrów krwi. Trafi ona do banków krwi na Lubelszczyźnie. To ważny projekt dla Wojsk Obrony Terytorialnej, co wynika z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności – mówi Damian Stanula.

Zbiórkom krwi towarzyszyły festyny rodzinne, bezpłatne badania zdrowotne, i pokazy, m.in. pierwszej pomocy przedmedycznej. BACH