Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce oraz jedną z głównych przyczyn zgonów. W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Jana z Dukli pacjenci są objęci kompleksową opieką onkologiczną, która ma na celu koordynację całego procesu diagnostyczno-leczniczego. W leczeniu chirurgicznym lekarze korzystają także z pomocy robota da Vinci.
To, że rak jelita grubego jest jedną z głównych przyczyn zgonów nowotworowych, wynika głównie z późnego wykrycia, niskiej zgłaszalności na badania przesiewowe oraz ograniczeń w dostępności nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził nowe świadczenie gwarantowane – kompleksową opiekę onkologiczną nad pacjentem z nowotworem jelita grubego. Wcześniej leczenie chorych z tym rodzajem raka było finansowane w ramach odrębnych umów dla poszczególnych rodzajów świadczeń.
– Jako jedyny szpital w województwie lubelskim, mamy status ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentem z nowotworem jelita grubego. Chorzy trafiający do COZL z rozpoznaniem, mają dostęp do pełnego zakresu świadczeń, niezbędnych do prowadzenia terapii przeciwnowotworowej. Ten model opieki ma na celu zwiększenie efektywności leczenia, poprawę przeżywalności pacjentów oraz ich komfortu życia także po zakończeniu terapii – mówi lek. med. Paweł Stepuch, zastępca lekarza kierującego II Oddziałem Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Małoinwazyjnej COZL
Co to w praktyce oznacza dla pacjenta? Dzięki temu systemowi nad każdym przypadkiem czuwa wyznaczony koordynator, odpowiedzialny za monitorowanie przebiegu leczenia, organizację wizyt oraz nadzorowanie postępów chorego. Pacjent ma dostęp do pełnej niezbędnej diagnostyki obrazowej, do pracowni genetycznej, gdzie wykonywane są badania genomu umożliwiające odpowiednie dobranie leczenia systemowego w postaci chemioterapii i immunoterapii; wreszcie do leczenia chirurgicznego. Chory otrzymuje również opiekę psychologiczną, dietetyczną, a jego stan monitorowany jest także po zakończeniu terapii.
– Każdy przypadek pacjenta jest traktowany indywidualnie, leczenie jest dobierane w zależności od potrzeb chorego, ostatecznego rozpoznania oraz chorób współtowarzyszących. Wystarczy, że chory zgłosi się do jednej z prowadzonych przy Oddziale Chirurgicznym COZL poradni – Proktologicznej lub Chirurgii Ogólnej. Tam przygotowany zostanie cały plan terapeutyczno-leczniczy oraz omówimy z pacjentem kolejne jego kroki leczenia – mówi dr Anita Kołodziej-Karska z II Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Małoinwazyjnej COZL.
W ramach II Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Małoinwazyjnej COZL wykonywany jest pełen zakres leczenia chirurgicznego i endoskopowego. Zdecydowana większość operacji wykonywana jest technikami małoinwazyjnymi czyli laparoskopowo a od lutego br. także z użyciem robota chirurgicznego da Vinci.
– Leczenie operacyjne raka jelita grubego ma za zadanie usunięcie guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnymi węzłami chłonnymi. Robot chirurgiczny da Vinci daje nam, operatorom, rewelacyjny wgląd w pole operacyjne oraz nieosiągalną w innych technikach małoinwazyjnych swobodę i precyzję ruchów. Przekłada się to bezpośrednio na dokładność w trakcie operacji, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia struktur ważnych anatomicznie i funkcjonalnie – dodaje lek. med. Paweł Stepuch.
***
Centrum Kompleksowego Leczenia Raka Jelita Grubego COZL: szczegółowe informacje na stronie https://cozl.eu/pacjent/centrum-kompleksowego-leczenia-raka-jelita-grubego
Źródło i fot. COZL