Kompleksowa pomoc dla małych i średnich firm

Lublin, po Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Gdyni, został piątym miastem w Polsce, w którym otwarte zostało Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Instytucja – utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu ma kompleksowo wspierać przedsiębiorców w zakresie inwestycji, rozwoju i udzielania pożyczek.


– To dobrze, że Lublin jest piątym miejscem, w którym takie Centrum Obsługi Przedsiębiorców powstaje – mówił w czwartek, podczas otwarcia centrum lubelski poseł na Sejm, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń. – Te instrumenty, które są dzisiaj dostępne przez pożyczki, wsparcie eksportu, leasing czy wreszcie faktoring, będą teraz dostępne również dla lubelskich przedsiębiorców.

Żeby pokazać znaczenie tego typu ośrodków, przytoczę dwie liczby. Tam, gdzie powstają takie centra, liczba udzielonych pożyczek wzrasta 4-krotnie, a wolumen tych pożyczek wzrasta nawet 6-krotnie. To jest dowód na to, jak ważne aby tego typu instytucje, tego typu ośrodki powstawały jak najbliżej przedsiębiorców i jak skutecznie potrafią realizować swoje zadania – dodał wiceminister Soboń.

Pierwsze Centrum Obsługi Przedsiębiorców w Polsce, we Wrocławiu. powstało niemal rok temu, kolejne – miesiąc później w Katowicach. Trzecią lokalizacją była Gdynia, a czwartą Poznań. Teraz, 5 marca Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła w Lublinie piąte centrum.

Centra mają za zadanie kompleksowo wspierać przedsiębiorców w zakresie inwestycji, rozwoju i uzupełniania kapitału obrotowego. Są ważnym elementem realizacji strategii Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na lata 2018-2022.

Pierwszym obszarem funkcjonowania COP-ów jest oferta pożyczkowa. Są to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na finansowanie kontraktów oraz pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Możliwe też jest skorzystanie z pożyczek restrukturyzacyjnych.

Drugi filar działania centrów stanowi oferta leasingowa i faktoringu. ARP Leasing udostępnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i instytucje z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. Od niedawna ARP oferuje także usługę faktoringu dla MSP, którym funkcjonowanie i rozwój utrudniają problemy płynnościowe i trudności z dostępem do zewnętrznego finansowania.

Trzeci obszar to działalność proeksportowa, prowadzona przez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów, znajdą w COP informacje na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

W otwarciu lubelskiego COP udział wzięli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here