Komu dworek w Sielcu?

Przez wiele lat stanowił siedzibę rodziny Rzewuskich. W XVIII w. po powrocie z Kaługi przebywał tu i zmarł Wacław Piotr Rzewuski, hetman polny koronny, dramatopisarz. Mowa o zabytkowym dworku w Sielcu. Gmina szuka kogoś, kto ma pomysł na jego zagospodarowanie.

O sprzedaży dworku w Sielcu mówi się od lat. Odkąd przeniesiono podstawówkę, budynek, należący do gminy Leśniowice, stoi pusty. Podczas zebrania wiejskiego mieszkańcy Sielca opowiedzieli się za jego sprzedażą. Nawet gdyby urzędnicy mieli pomysł na zagospodarowanie dworku, należałoby pozyskać na to dotację i wszystko uzgadniać z konserwatorem zabytków. Nikt nie chce, aby budynek niszczał.

Po latach zawiadywania nieruchomością urzędnicy oficjalnie rozpoczęli poszukiwania gospodarza obiektu. Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice, poinformowała na stronie internetowej urzędu, że samorząd „posiada w swoim zasobie nieruchomości wolny budynek w miejscowości Sielec usytuowany na działce nr 1507 o pow. 1,5781 ha”, tj. „zabytkowy dworek rodziny Rzewuskich z II poł. XIX w, wzniesiony w stylu klasycystycznym, na miejscu wcześniejszego dworu”.

Urzędnicy informują, że nieruchomość znajduje się w odległości ok. 10 km od Chełma, posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej powiatowej relacji Chełm – Wojsławice, ma uregulowany stan prawny, nie jest obciążona żadnymi roszczeniami osób trzecich i posiada wszystkie media (prąd, wodę, internet, kanalizacja do własnego zbiornika szczelnego oraz ogrzewanie gazowe).

Dalej jest opis zachęcający potencjalnych kupców lub też osoby, które chciałby zagospodarować nieruchomość: „Do budynku prowadzi piękny portyk kolumnowy tworzący główną część fasady budynku, zwieńczony frontonem. Wewnątrz budynku zachowały się wyjątkowe, kręcone schody, podłogi i drzwi z lat świetności dworu.

Otoczenie stanowi piękny park założony w 1876 r., którego główną część stanowi aleja wiekowych jesionów prowadząca bezpośrednio do dworu. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. U wjazdu na teren parku ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty. W sąsiedztwie zachowały się również ruiny baszty (od strony północno-zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590-1602.

Budynek oraz park stanowią obiekty zabytkowe figurujące w rejestrze zabytków woj. lubelskiego… Jest to piękny obiekt ze wspaniałą historią. Przez wiele lat stanowił siedzibę rodziny Rzewuskich. Tu właśnie tutaj w XVIII w. przebywał po powrocie z Kaługi i tu zakończył życie Wacław Piotr Rzewuski, hetman polny koronny, dramatopisarz…”. W ogłoszeniu oficjalnie nie pada słowo „sprzedaż”, bo uchwała w tej sprawie jeszcze nie zapadła, a urzędnicy na razie chcą zorientować się, jaki będzie odzew od potencjalnych zainteresowanych.

W ogłoszeniu czytamy; „Biorąc powyższe pod uwagę, serdecznie zapraszamy osoby kreatywne i wszystkich zainteresowanych, którzy mają pomysł na zagospodarowanie tej nieruchomości do zgłaszania się do urzędu gminy Leśniowice. Po uzgodnieniu z urzędem możliwa jest również wizytacja obiektu”. (mo, fot. UG Leśniowice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here