Komu przypadną laury i splendor?

Wśród zgłoszonych do konkursu obiektów w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej” znalazł się także oddziałowy, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony żłobek z ul. Zelwerowicza 2. Inwestorem jest Gmina Lublin. Obiekt zaprojektowało Autorskie Biuro Architektury Investprojekt – Partner 6 Sp. z o.o. (projektanci – architektura: Stanisław Gromowski, Elżbieta Pytlarz I Maria Balawejder-Kantor, konstrukcja: Włodzimierz Wójtowicz). Wykonawca: BUDIMEX S.A.

W najbliższy piątek, 14 grudnia, podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej w Lublinie poznamy zwycięzców 18. edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę” na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe.

W dotychczasowych 17. edycjach konkursu rywalizowało ponad 850 inwestycji budowlanych, zrealizowanych w przygranicznych regionach Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Słowacji.

– Były to zarówno nowe, jak i modernizowane obiekty, o zróżnicowanym nakładzie finansowym, reprezentujące bogaty katalog kategorii – od niewielkich lokalnych ośrodków kultury czy sportu, po duże zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej, hotele, sanatoria, obiekty sakralne czy akademickie, parki naukowo-technologiczne, centra handlowe – wymienia Kazimierz Widysiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego, dodając, że organizatorom konkursu zależy na promocji najlepszych inwestycji oraz premiowaniu wzorcowych praktyk w budownictwie, uwzględniających też ochronę środowiska.

Do tegorocznej edycji zgłoszonych zostało w dziesięciu kategoriach 35 obiektów z Polski, Ukrainy oraz Białorusi:

  • budynki mieszkalne (4 obiekty)
  • budynki mieszkalno-usługowe (6)
  • budynki mieszkalne niskobudżetowe (3)
  • zespoły budynków mieszkalnych (4)
  • obiekty użyteczności publicznej (2)
  • budynki biurowo-usługowe (3)
  • obiekty zdrowia (6)
  • ekoinwestycje – partnerstwo dla natury (2)
  • remonty i modernizacja (3)
  • obiekty przestrzeni publicznej (2). Warto zaznaczyć, że zgodnie z ideą konkursu nagrodzeni zostaną wszyscy najważniejsi partnerzy procesu budowlanego – inwestor, projektant i wykonawca.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia wszystkich zgłoszonych do konkursu obiektów, w tym 11 z Lublina, można znaleźć na stronie internetowej www.krzysztalowacegla.com
Uroczysta gala, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu, odbędzie się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Akademickiej 15 w Lublinie już w najbliższy piątek (14 grudnia) o godzinie 17: „Nowy Tydzień” jest patronem medialnym konkursu.KB