Komunalne pustostany

W zasobach Chełma znajduje się 25 niezamieszkałych lokali. Ich utrzymanie kosztuje miasto kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. W większości czekają one na remonty, na które z kolei nie ma pieniędzy.

Niedawno pisaliśmy o lokalu komunalnym przy ul. Partyzantów 6, który od zimy bezsensownie stoi niezamieszkały, a miasto nie ma zamiaru przydzielić do niego nowego lokatora. Takich mieszkań jest jednak więcej w Chełmie.

– Miasto posiada obecnie 25 wolnych lokali, w tym 8 lokali socjalnych zlokalizowanych głównie przy ul. Fabrycznej, które przeznaczone są na realizację wyroków sądowych orzekających eksmisję i przyznających uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego – informuje Damian Zieliński z urzędu miasta.

O ile mieszkanie przy Partyzantów nie wymaga praktycznie żadnego wkładu własnego ze strony nowego najemcy, to wiele innych lokali stoi pustych w oczekiwaniu na remont. – Trwa remont ośmiu lokali mieszkalnych. Z chwilą zakończenia remontu zostaną one wynajęte na rzecz osób umieszczonych na listach. Pozostałe lokale również wymagają nakładu prac remontowych i będą sukcesywnie, w miarę wygospodarowywania środków finansowych, modernizowane – dodaje Zieliński.

Po prawdzie miasto nie stać na remont wszystkich lokali. Mamy zatem sytuację, że mieszkania czasem latami czekają na remont, podczas gdy miasto wydaje pieniądze na ich utrzymanie. Ile?

– Koszty na pokrycie utrzymania nieruchomości oddanych w zarząd PUM są uwzględnione w wynagrodzeniu ryczałtowym. Dlatego też brak jest możliwości szczegółowego określenia rocznych kosztów utrzymania wolnych lokali mieszkalnych i socjalnych. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania jednego wolnego lokalu o średniej powierzchni użytkowej 30 metrów kwadratowych to ok. 107 zł, co daje 2675 zł za 25 wolnych lokali komunalnych będących obecnie w dyspozycji miasta – tłumaczy D. Zieliński.

Tymczasem osób, które mogłyby w nich zamieszkać, nie brakuje. Łącznie na przydział mieszkań oczekuje 209 rodzin, w tym 39 z orzeczonymi wyrokami przyznającymi uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here