Kongres inspirujących pań

„Lublin inspiruje kobiety. Kobiety inspirują Lublin” – pod takim hasłem odbył się 30 września w Centrum Kultury w Lublinie kongres pań z całego regionu.


Rozpoczęła go prezentacja multimedialnego reportażu poświęconego mieszkankom naszego miasta w reżyserii Katarzyny Michalak „Wlublinwzięte”. Towarzyszyły mu wystawy „Kobiety Lublina w obiektywie” oraz „Kobiety i sztuka”. W ramach wydarzenia przewidziano również cztery sesje tematyczne poświęcone ważnym aspektom życia współczesnych Polek. Równoległe sesje moderowały przedstawicielki oświaty, polityki, sztuki i medycyny.
Nie zabrakło dyskusji nad takimi zagadnieniami, jak: praca na rzecz innych, wyzwania kobiety sukcesu czy zagrożenia zdrowotne kobiet. Do udziału w dyskusji zostały zaproszone wybitne kobiety z całego kraju, m.in. aktorka Anna Dymna, prof. Grażyna Ginalska, twórczyni sztucznej kości czy pisarka Grażyna Plebanek. Kongres był wspaniałym czasem wymiany doświadczeń, ale także dniem rozrywki i wypoczynku. Na przybyłe panie czekały liczne niespodzianki muzyczne i artystyczne, m.in. występ Natalii Wilk, Tomasza Momota oraz Lubelskiej Federacji Bardów czy koncert Łukasz Jemioły. Dużym uznaniem cieszył się także integracyjny pokaz mody pod hasłem „W różnorodności siła”. – To wyjątkowy czas dla wszystkich pań. Jubileusz 700-lecia skłonił nas, by sięgnąć do biografii kobiet, które współtworzyły to miasto. Chcemy je pokazać, by stały się inspiracją do działania i realizacji marzeń – podkreślała Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. Pięknym zakończeniem wieczoru był koncert symfoniczny w lubelskiej filharmonii w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”.
Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia był Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, przy współpracy z Forum Kobiet Lublina. W wydarzeniu wzięły udział kobiety z całej Lubelszczyzny. (EM.K.)