Koniec z wieczystym

Lubelscy radni uchwalili tzw. bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności. W 2019 toku użytkowanie wieczyste ma zostać zlikwidowane.


Zmiany te wprowadził polski parlament. – „Użytkownicy wieczyści staną się właścicielami działek, na których stoją ich domy lub bloki. Roczne opłaty za użytkowanie zostaną zastąpione roczną opłatą przekształceniową, która będzie pobierana przez 20 lat. Jeśli ktoś zadeklaruje wniesienie całej opłaty jednorazowo, może liczyć na 60-procentową zniżkę” – czytamy na infor.pl, specjalistycznym portalu, zajmującym się tematyką prawniczą.

Aby tzw. bonifikata od opłaty jednorazowej obowiązywała w danej gminie, musi zostać przyjęta przez radnych. W czwartek lubelscy radni przyjęli ją niemal jednomyślnie. Projekt poparli nie tylko przedstawiciele koalicji Platformy Obywatelskiej – Wspólny Lublin. Za przyjęciem bonifikaty była też część radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Na czym dokładnie ona polega? Dotychczasowy użytkownik dostanie 60-procentową zniżkę, jeśli jednorazową opłatę uiści w roku przekształcenia. Jeśli wniesie ją w drugim roku, wówczas zniżka wyniesie 50 procent, w trzecim roku – 40 procent, a w czwartym roku – 30 procent, w piątym – 20 procent, w szóstym – 10 procent. Aby otrzymać bonifikatę, dotychczasowy użytkownik wieczysty musi złożyć „wniosek z oświadczeniem o zamiarze wniesienia opłaty jednorazowej”. Nie może też zalegać z opłatami. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here