Koniec żartów i luzu

Radni gminy Kamień od kilku lat korzystają z tabletów służbowych, a od nowej kadencji za ich pośrednictwem ma być prowadzone imienne głosowanie

Urzędnicy i radni będą musieli ugryźć się w język. Za parę miesięcy sesje będą musiały być transmitowane w internecie. – Dowcipy i luz mogą być w tej sytuacji źle odebrane – przyznał na ostatniej sesji Roman Kandziora, wójt gminy Kamień.

Wszystkie samorządy do końca marca br. miały obowiązek przyjąć stosowne uchwały w sprawach podziału gmin na okręgi wyborcze, a także na stałe obwody głosowania. W gminie Kamień okręgi wyborcze zostają po staremu, ale i tak uchwałę trzeba było przyjąć. Te punkty obrad były okazją do przypomnienia radnym o zmianie niektórych zasad wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią br., a także transmisji obrad rad gmin.
– W każdym obwodzie będą dwie komisje – mówił na środowej sesji Roman Kandziora, wójt gminy Kamień. – Po zakończeniu głosowania do lokalu wejdzie druga komisja, która będzie odpowiadała za liczenie głosów. We wszystkich obwodach muszą być zainstalowane kamery, które mają rejestrować i transmitować to, co, dzieje się w lokalu. Do tej pory to gmina była odpowiedzialna za organizację wyborów. Teraz w gminach do pięciu tysięcy mieszkańców ma być jeden urzędnik wyborczy, ale na razie z ich naborem jest problem. Dla urzędnika trzeba zabezpieczyć pokój z komputerem. Żadne obwody głosowania się u nas nie zmieniają, ale uchwałę w tej sprawie musimy podjąć. Liczba radnych zostaje taka sama – piętnastu. W najbliższym czasie dokonujemy montażu monitoringu gminy. Będzie sześć kamer. Musimy też przygotować naszą salę obrad do transmisji obrad rady gminy. Nie możemy tej sprawy zostawiać nowej radzie i nowemu wójtowi. Pierwsza po wyborach sesja musi już być rejestrowana transmitowana za pośrednictwem internetu – zarówno obraz, jak i dźwięk. Na szkoleniach dowiedzieliśmy się, że jeśli nie będzie takiej rejestracji i transmisji, to każda uchwała może być potem unieważniona. Nie wiemy jeszcze czy te kamery wykorzystywane przy wyborach będzie można potem zastosować na sali obrad.
Wójt Kandziora stwierdził, że w najbliższym czasie trzeba będzie zaopatrzyć się w program komputerowy, który umożliwi w przyszłości radnym głosowanie imienne za pośrednictwem tabletów, w które kilka lat temu wyposażono radnych gminy Kamień. Zdążyli się oni już przyzwyczaić do korzystania z tego sprzętu. Pod tym względem są w lepszej sytuacji niż pozostali rajcy z gmin powiatu chełmskiego, którzy służbowych tabletów nie mają. Wójt Kandziora zwrócił też uwagę, że w sytuacji, gdy sesje będą transmitowane samorządowcy będą musieli bardziej przemyśleć swoje słowa a czasami też wstrzymać się od żartobliwych komentarzy i dotychczasowego „luzu”, bo może być to źle odebrane przez widzów. Uchwałę dotyczącą podziału gminy na okręgi wyborcze podjęto jednogłośnie, tylko radny Janusz Malinowski wstrzymał się w tej sprawie od głosu. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here