Koniec zastawiania centrum

Słupki uniemożliwiające parkowanie na chodnikach w tym roku pojawiają się na wielu ulicach w śródmieściu Lublina

Lubelski ratusz bierze się za kierowców, które zastawiają śródmiejskie chodniki. Słupki ograniczające parkowanie staną do końca sierpnia wzdłuż kilkunastu ulic. 

Na ten cel miasto przeznacza 200 tys. zł. – Jesteśmy zdecydowani, ukrócić niszczenie trawników i chodników. Sądziliśmy, że wszyscy okażemy poszanowanie dla wspólnej przestrzeni, ale byliśmy być może zbyt naiwni – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Słupki pojawią się wzdłuż chodników w ciągu ulic Zamojskiej, Bernardyńskiej, Narutowicza, Chopina, Orlej, Solnej, Konopnickiej, Okopowej, Peowiaków, Mościckiego, Curie-Skłodowskiej, Lipowej, Kapucyńskiej, przy Krakowskim Przedmieściu i al. Piłsudskiego.

– Decyzja wynika z ochrony przestrzeni wyłączonej z parkowania. Parkowanie odbywa się na niej wbrew obowiązującym przepisom – wyjaśnia Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Działania potrzebne na wczoraj

O potrzebie mocniejszej reakcji niż zgłoszenia do Straży Miejskiej mówi się od dawna. Wystarczy krótka przejażdżka po śródmieściu i obserwacja tego, jak kierowcy zostawiają swoje samochody. Wjazd na trawnik lub chodnik z widocznym zakazem nie jest niczym nadzwyczajnym. Niestety, cierpieli i cierpią na tym piesi, zwłaszcza osoby z niepełnosprawnością.

– Problemowych miejsc jest wiele. Jezdnia przy ulicy Plażowej służy za chodnik, a chodnik za parking. Wjazd w stronę ul. Koziej, od Bernardyńskiej, również jest zastawiany. Od lat, jako rada dzielnicy, wnosiliśmy o montaż słupków, w niektórych miejscach „wychodziliśmy” je z mieszkańcami. Straż miejska nie może przyjeżdżać co pół godziny na kolejne wezwania – przyznaje Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście.

– Duża część z tych lokalizacji zgadza się z naszymi sugestiami. Jednak nie wiemy, czy miasto kierowało się nimi przy wyborze tych konkretnych miejsc – mówi Krzysztof Lipka z nieformalnej społeczności „Pieszy Lublin”, dbającej o standardy dla pieszych w mieście.

Z obserwacji i dokumentacji społeczników wynika, że zastawianie chodników dotyka sporą długość ul. Okopowej, przy skrzyżowaniach ul. Chopina z mniejszymi uliczkami, na ul. Peowiaków czy odnowionej niedawno ulicy Solnej.

Są kolejne propozycje

Na tym nie kończą się propozycje ratusza. – Wykaz nie jest zamknięty. Będziemy zastrzegać sobie prawo do ustawienia słupków zabezpieczających również na innych wybranych ulicach, np: Wieniawskiej, Spokojnej, Tramecourta, Lubomelskiej, Cichej – słyszymy w ratuszu.

Słupki mają zostać ustawione do końca sierpnia.

BACH