Konkurs dla kobiet

Rusza III edycja konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. W poprzedniej edycji panie z kół gospodyń wiejskich z powiatu chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego święciły triumfy. Tegorocznym motywem są lubelskie zioła. Pula nagród wynosi ponad 88 tysięcy złotych, a galę finałową zaplanowano w Chełmie.

Konkurs przeznaczony jest dla Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi działających w województwie lubelskim. W ubiegłorocznej edycji o zwycięstwo na najlepszą szarlotkę, potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek czy rękodzieło rywalizowało 1160 pań z 234 kół. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem. Tym razem rywalizacja będzie odbywała się w trzech kategoriach: 1. „Ciasto jak dawniej” na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy (ciasta zgłaszane do konkursu powinny posiadać co najmniej 25-letnią recepturę); 2. „Ziołowe skarby kulinarne” (wyroby zgłaszane do konkursu powinny zawierać w przepisie zioła); 3. „Serweta inspirowana tradycją” na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy (serwetka może być wykonana dowolną techniką włókienniczą: koronka np. szydełkiem, na drutach, klockowa, igłowa, frywolitka, różne rodzaje haftów np. płaski, richelieu, krzyżykowy). Półfinały odbędą się m.in. w Chełmie (dla uczestników z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego), a ich terminy uzależnione będą od sytuacji epidemicznej. Prawdopodobnie będzie to przełom czerwca i lipca. Dla laureatów przewidziane są nagrody rzeczowe i udział w wojewódzkim finale. Będzie on podsumowaniem rywalizacji regionalnych. Gala finałowa planowana jest na przełomie sierpnia i września w Chełmie.

Podczas niej wybrane zostaną zwycięskie ciasta, potrawy i rękodzieło. Pula nagród w półfinałach i wielkim finale opiewa na 88 500,00 zł. Zgłoszenia do konkursu należy nadsyłać do 31 maja br. za pośrednictwem poczty: 1. elektronicznej na adres e-mailowy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL: ksow@lubelskie.pl, podając w tytule wiadomości nazwę konkursu „Ciasto jak dawniej”, „Ziołowe skarby kulinarne”, „Serweta inspirowana tradycją”; 2. tradycyjnej na adres: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. Grottgera 4, 20-029 Lublin, z dopiskiem: Konkurs „Ciasto jak dawniej”, „Ziołowe skarby kulinarne”, „Serweta inspirowana tradycją”. Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulaminy poszczególnych kategorii oraz załączniki dostępne są na stronie: lubelskie.ksow.pl w zakładce aktualnosci. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here