Konopnicka niezmiennie inspiruje

Ośmioletnia Lena Trepiak (SP nr 19 w Lublinie), najmłodsza uczestniczka konkursu, zajęła w nim doskonałe, trzecie miejsce

– W przyszłym roku przypada 110. rocznica śmierci Marii Konopnickiej. Chcieliśmy przygotować młodzież do tych obchodów i poświęcić twórczości naszej patronki szkolne konkursy. W 2020 roku nasza szkoła świętowała będzie także 65. rocznicę powstania – mówi Małgorzata Markowska, dyrektor VII LO.


No i właśnie dlatego 20 listopada w Trybunale Koronnym odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego „Czytając Konopnicką…”. Konkurs organizowało VII LO, któremu patronuje wybitna polska pisarka.

Liceum zorganizowało pierwszą edycję międzyszkolnego konkursu krasomówczego, w którym wziąć mogli udział uczniowie szkół podstawowych. Ich zadaniem było wygłoszenie mowy popisowej, której punktem wyjścia była myśl Marii Konopnickiej z wiersza „Stopnie poznania”. Dodatkowo w tym roku licealiści przebrani w historyczne stroje brali udział w Narodowym Czytaniu nowel polskich pisarzy przed lubelskim ratuszem. Zorganizowali również konkurs plastyczny poświęcony dziełom autorki „Roty” i konkurs wiedzy o jej życiu adresowany do uczniów szkół, którym patronuje Konopnicka.

W Trybunale Koronnym odbyła się nie tylko gala zwycięzców konkursów, ale i przegląd ich twórczości. Laureatem konkursu krasomówczego został Karol Deptuś, uczeń klasy V d z SP nr 38 w Lublinie. – W czasie występu na pewno trzeba się patrzeć na publiczność, nie uciekać wzrokiem, bo to wszystko psuje i nie plątać słów – radzi Karol. – Nie wolno się stresować – dodaje uczeń, który przygotował do recytacji wiersz M. Konopnickiej „Co mówi zegar”.

– Syn od najmłodszych lat wykazywał zdolności i aktorskie i krasomówcze. Szybko zaczął mówić, a nauka na pamięć nie sprawia mu trudności. Uważam, że się do tego nadaje i być może odnalazł swoją drogę – dodaje jego mama Joanna. – Ja namalowałam obrazek do bajki „Na jagody”, bo lubię chodzić do lasu – powiedziała jedna z najmłodszych uczestniczek konkursu plastycznego Lena Trepiak, uczennica klasy I B z SP nr 19 w Lublinie. Dziewczynka zdobyła trzecie miejsce.

Wojewódzki Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Marii Konopnickiej realizowany był przy wsparciu Miasta Lublin w ramach projektu Miasto kultury – Czytając Konopnicką… (EM.K.)

Wojewódzki Konkurs Artystyczny – laureaci:

Konkurs plastyczny. Ilustracje do utworów Marii Konopnickiej (kategoria klasy 1-3): I miejsce – Marcel Duź, 7 lat, SP w Zaczarniu, II miejsce – Antoni Smerecki, 8 lat, SP nr 3 w Krośnie, III miejsce – Lena Trepiak, 8 lat, SP nr 19.

Kategoria II (klasy 4-6): I miejsce – Wanessa Bielenia, 12 lat, SP nr 52 w Lublinie oraz Katarzyna Surmacz, 11 lat, SP nr 3 w Krośnie, II miejsce – Aleksandra Jastrzębska, 11 lat, SP w Starym Zakrzewie, III miejsce – Anna Chapska, 12 lat, SP nr 4 w Lublinie.

Wyróżnienia: Alicja Zaremba, 12 lat, SP nr 4 w Lublinie, Filip Czeczko, 11 lat, SP nr 75 w Warszawie, Zuzanna Indyk, 8 lat, SP nr 3 w Krośnie, Wojciech Góra, 7 lat, SP nr 23 w Lublinie.