Konserwator rozdał laury

Dwór w Dysie, oficyny zamkowe w Janowie Podlaskim, kompleks dworsko-parkowy w Udryczach (powiat zamojski), cerkiew w Sławatyczach – za odrestaurowanie tych czterech zabytków ich gospodarze otrzymali nagrodę Laur Konserwatora 2018.


To wyróżnienie przyznawane jest w naszym województwie od 18 lat. – Celem nagrody jest wyróżnienie inwestorów-gospodarzy za prawidłowe i pełne dbałości działania zmierzające do przywrócenia świetności zabytków – mówił Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

– Mamy do czynienia z pięknem, które inspiruje od pokoleń. Niestety, czas odciska na zabytkach swoje piętno. Potrzebna jest więc praca konserwatorska, która zamyka czas, miłość i piękno w jednym – mówiła w imieniu gospodarza uroczystości Magdalena Charzyńska-Wójcik, dziekan Wydziału Humanistycznego KUL.

Służby konserwatora wyróżniły laurem czterech mecenasów w naszym województwie. Nagroda trafiła m. in. do duchownych cerkwi z prawosławnej w Sławatyczach, popadająca w ruinę świątynia została gruntownie odnowiona. Podobnie jak prywatny dwór „Na Bernatówce” w podlubelskim Dysie. Jego odnowę przez lata utrudniały sprawy własnościowe. Pięć lat temu posiadłość wykupił Witold Matacz, a następnie odrestaurował mury, elewację i wnętrza.

Kolejna nagroda powędrowała do właścicielek kompleksu dworskiego w Udryczach: Krystyny Stańczyk i Elizy Kopeć. Konserwator zabytków docenił remont kompleksu dworsko-parkowego, dziś jednego z ładniejszych w powiecie zamojskim.
Laur otrzymał też Władysław Grochowski, prezes spółki Archee, która całościowo odnowiła oficyny zespołu zamkowego w Janowie Podlaskim. CH