Konsternacja na kopercie

Czytelniczka „Nowego Tygodnia” parkowała na kopercie dla niepełnosprawnych na pl. Kupieckim, gdy ogarnęły ją wątpliwości. Nie dlatego, że brakowało jej stosownych uprawnień, ale dlatego, że zobaczyła naklejkę o zakazie parkowania.

– Mam prawo parkować w miejscu wyznaczonym dla osób niepełnosprawnych i w takim miejscu, oznaczonym znakami poziomymi i pionowymi, na placu Kupieckim parkowałam – opowiada nasza Czytelniczka. – To miejsce znajduje się tuż przed kontenerami na śmieci, na których są naklejki z informacją o zakazie parkowania pod groźbą odholowania auta. To dwie sprzeczne, wykluczające się informacje i choć wiem, że mam stosować się do znaków, to w tym przypadku zamieszczona przez służby oczyszczania miasta naklejka dezorientuje i niektórych starszych, niepełnosprawnych może wprowadzić w błąd.

Mariusz Gałęziowski, komendant Straży Miejskiej w Chełmie, zapewnia, że nasza Czytelniczka zaparkowała prawidłowo i ani straż miejska, ani policja nie wlepiłaby jej w tych okolicznościach mandatu, bo nie byłoby do tego podstaw prawnych.

– Kierowca musi stosować się do znaków drogowych – przypomina komendant Gałęziowski.

Z kolei z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie otrzymaliśmy następującą odpowiedź: „Celem oznakowania pojemników w specjalne naklejki informujące o zakazie parkowania jest umożliwienie specjalistycznym pojazdom dojazdu do kontenerów. Należy podkreślić, że wydzielone miejsce – koperta dla niepełnosprawnych – jest znakiem bezwzględnie obowiązującym. Miejsce dla osoby niepełnosprawnej zostało oznakowane znakami pionowymi i poziomymi, co zapewnia osobie z niepełnosprawnościami możliwość bezpiecznego korzystania z miejsca parkingowego.

Na wprost pojemników, po obu stronach koperty, znajduje się utwardzony pas, który bardzo często jest zastawiany przez parkujące tam pojazdy, co uniemożliwia podjazd śmieciarek i opróżnienie pojemników. Z uwagi na to Spółka oznakowała kontenery naklejkami informującymi o zakazie parkowania. Ze względu na zaistniałe zgłoszenie, Spółka rozważy możliwość przesunięcia pojemników (w miarę możliwości technicznych), tak żeby nie kolidowały z miejscem parkowania dla niepełnosprawnych.” (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here