Konsul Piotr Majchrzak

Austria jest siódmym państwem, które otworzyło w Lublinie swój konsulat.
O znaczeniu relacji polsko-austriackich na przykładzie historii, ale i rosnących powiązań biznesowych opowiadali na poprzedzającej ceremonię otwarcia (18 bm.) konferencji prasowej ambasador Austrii Thomas M. Buchsbaum i nowy konsul honorowy tego państwa Piotr Majchrzak. – Wybór Lublina jest nieprzypadkowy. Na Lubelszczyźnie są nie tylko cmentarze austriacko-węgierskie z okresu pierwszej wojny światowej, równie ważne jest to, że łączy nas rozwój gospodarczy i kulturalny. Chcę, by nasze relacje były jeszcze lepsze – podkreślił Buchsbaum.

– Skupię się przede wszystkim na sprawach biznesu i nauki – mówił konsul Majchrzak, będący jednocześnie szefem Lubelskiej Akademii Rozwoju.
– Cieszymy się z pierwszego konsulatu Austrii we wschodniej Polsce. Dobrze, że Polskę i Austrię będzie kojarzyła osoba Piotra Majchrzaka – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. W inauguracji otwarciu placówki udział wzięli również prezydent Lublina Krzysztof Żuk i wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk.
Placówka dyplomatyczna będzie mieściła się przy ulicy Vetterów 1, w siedzibie Lubelskiej Akademii Rozwoju. Austriacka delegacja zapowiedziała też udział w otwarciu kolejnych odrestaurowanych cmentarzy żołnierzy austro-węgierskich z okresu pierwszej wojny światowej na Lubelszczyźnie.
W Lublinie znajdują się już konsulaty Ukrainy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Mołdawii. BCH