Konsultują nową Wiejską

Ulica Wiejska czeka na przebudowę

Nowe chodniki, parking i wreszcie nowa nawierzchnia, ale na początek dokumentacja. Przebudowa ulicy Wiejskiej ruszy zapewne w 2019 roku.


To jedna z dziesiątek ulic na osiedlu domów jednorodzinnych, ale zarazem istotny łącznik między większymi arteriami: ul. Walecznych i ul. Koryznowej. – Obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Dużo tu skrzyżowań równorzędnych, stąd i sporo kursantów z „elką” na dachu. Sami mieszkańcy przed laty wnosili o spowolnienie tutaj ruchu – mówi Tomasz Małecki, przewodniczący zarządu dzielnicy Ponikwoda.
Teraz aktywnie współpracują już na etapie koncepcji nowej drogi. Wstępna wersja nie przypadła im do gustu. Za pośrednictwem rady dzielnicy poznaliśmy listę wnioskowanych poprawek. Chodzi m. in. o umożliwienie mieszkańcom zatrzymywania się na chodnikach, na podjazdach, o zbiorczy parking bliżej ulicy Walecznych itp.
– Zaproponowaliśmy chodniki oddzielone od jezdni pasem zieleni. Rada dzielnicy zaś chce je bezpośrednio przy jezdni, a pas zieleni widzi bliżej nieruchomości – wyjaśnia Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.
Zastanawiano się nad wydzieleniem na Wiejskiej pasa rowerowego. Ostatecznie od tego odstąpiono. – Zarówno rada dzielnicy, jak i asystent prezydenta ds. polityki rowerowej opowiedzieli się za rozwiązaniem bez infrastruktury rowerowej. W zaproponowanej koncepcji przewidziano bliżej ul. Walecznych parking na 16 pojazdów – precyzuje Karol Kieliszek. – Do pomysłu nie wszyscy mieszkańcy są pozytywnie nastawieni, co pozostawia sprawę otwartą – dodaje.
I najważniejsze pytanie: kiedy Wiejska przejdzie remont? Dokumentacja robót ma być gotowa w przyszłym roku. Właściwe prace ruszyłyby później. Ich zakończenie byłoby raczej już w 2019 r. BCH