Kontrakt dla metropolii Lublin

Krzysztof Żuk i jego drużyna

Kontrakt dla Lublina na najbliższe lata przedstawił prezydent Krzysztof Żuk podczas przedwyborczej konferencji przed Zamkiem Lubelskim. Swoje zobowiązanie zapisał na gigantycznym banerze, który wraz z członkami swojego komitetu wyborczego rozwinął na schodach prowadzących do Zamku Lubelskiego.

Krzysztof Żuk nawiązał do filarów swojego programu „Zobacz efekty”. Jednym z jego założeń jest „Metropolia Lublin”. – Będziemy umacniać pozycję naszego miasta jako lidera Polski Wschodniej. Zbudujemy dworzec metropolitalny i zmienimy obecnie zdegradowaną przestrzeń w okolicach dworca PKP, sięgając po środki europejskie. Będziemy także chcieli dokończyć budowę sieci dróg w mieście – powiedział Żuk i zachęcił mieszkańców, by częściej jeździli autobusami i korzystali z sieci rowerów miejskich.

Urzędujący od ośmiu lat prezydent i kandydat w październikowych wyborach wspomniał też o drugim filarze, czyli „zielonym i ekologicznym mieście”. – Chcę zrewitalizować obszar ośrodka Marina i sprawić, by był on atrakcyjnym miejscem nie tylko wypoczynku, ale także miejscem realizacji projektów kulturalnych i sportowych. Będziemy również rewitalizować cały 22-kilometrowy odcinek Bystrzycy – zapowiedział.

Obietnic było jeszcze więcej. – Będziemy przyciągać kolejnych inwestorów tworzących nowe miejsca pracy i wspierać tych przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność w Lublinie. Wierzę, że ma on szansę stać się tzw. Centrum Przemysłu 4.0 – zdradził.

Prezydent Żuk wspomniał też o ważnej roli, jaką pełnią dzielnice. – Muszą mieć nowe żłobki, szkoły i przedszkola – stwierdził i zapowiedział również „wspieranie osób niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu”.

W niedzielę KWW Krzysztof Żuk przedstawił listy kandydatów do rady miasta. Nie obyło się bez niespodzianek. W okręgu nr 1 ze startu zrezygnował wieloletni radny Piotr Dreher, który chciał być liderem listy, a zaproponowano mu miejsce trzecie. W śródmieściu jedynką będzie Maja Zaborowska, dwójką radny Marcin Nowak, a trójką Zbigniew Jurkowski. W okręgu nr 2 listę otwiera lider miejskiego SLD Stanisław Kieroński, przed radną Moniką Orzechowską, dyrektorem LAWP Marcelim Niezgodą (PSL) i przewodniczącą zarządu dzielnicy Rury Moniką Kwiatkowską.

W „trójce” pierwszy jest radny Jarosław Pakuła, przed Dariuszem Sadowskim (SLD), radnymi Janem Madejkiem i Anną Ryfką oraz społecznikiem Arkadiuszem Szczepańskim. W okręgu nr 4 listę otwiera radny Michał Krawczyk, drugi jest wiceprezydent Mariusz Banach, trzecia radna Jadwiga Mach, a czwarta szefowa ZNP Celina Stasiak. Liderem w okręgu nr 5 będzie sam prezydent Krzysztof Żuk, z dwójki wystartuje radna Marta Wcisło, a z trójki radny Bartosz Margul. Za nimi znaleźli się Adam Osiński i były wiceprezydent Zbigniew Targoński. W „szóstce” listę otwiera radna Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, przed radnym Leszkiem Daniewskim, byłym dyrektorem DK Kolejarza Markiem Kołodziejczykiem i byłą radną Elżbietą Dados.

W wyborach, zgodnie z zapowiedziami nie wystartuje obecny przewodniczący rady Piotr Kowalczyk, który chce odpocząć od polityki. Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here