Kontrowersyjne wodomierze

– Nikt nie pytał nas o zdanie w tej sprawie, a może my tych wodomierzy nie chcemy – tak sprawę wymiany liczników wody z klasycznych na radiowe komentują niektórzy mieszkańcy Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jej prezes zapewnia jednak, że nowe wodomierze mają same zalety.

W piątek zadzwoniła do nas zbulwersowana mieszkanka bloku przy ul. PCK 13 w Krasnymstawie. – Wczoraj na klatce pojawiło się ogłoszenie, że dziś od 10.00 odbywać się będzie u nas wymiana wodomierzy – rozpoczęła kobieta. – Po pierwsze, nikt nas w ogóle o tym wcześniej nie informował, po drugie mają to być jakieś nowe wodomierze, radiowe chyba, a nikt nas nie pytał, czy my w ogóle chcemy mieć takie liczniki, nikt nie tłumaczy, po co akurat takie. Osobiście nie wiem, czy przez to np. woda nie zdrożeje, a poza tym pewnie każą nam za te liczniki płacić, ale ile, tego też nam nikt nie powiedział – dodaje. Krasnostawianka ma za złe władzom KSM, że nie zapytały spółdzielców o to, czy ci w ogóle chcą nowych wodomierzy. – W końcu to my utrzymujemy zarząd spółdzielni, a jak przychodzi co do czego, zarząd nas ignoruje – komentuje kobieta.

Witold Bazan, prezes KSM, mówi, że decyzję o wymianie wodomierzy podjęto w oparciu o Rozporządzenie Ministra Gospodarki ze stycznia 2008 r., a co ważniejsze, w listopadzie 2016 r. skończyła się legalizacja wodomierzy zainstalowanych w 2006 r. i legalizowanych już w 2011 r. – Walne zgromadzenie członków Spółdzielni, odbyte w dniach 6-10 czerwca 2016 r., podjęło wniosek o wymianie wodomierzy na wodomierze z modułem radiowym we wszystkich budynkach mieszkalnych i pawilonach zarządzanych przez Krasnostawską Spółdzielnię Mieszkaniową – mówi Bazan. – Wobec powyższego ostateczną decyzję o wymianie wodomierzy podjął zarząd spółdzielni jako zarządca nieruchomości. Wymiana wodomierzy spowoduje bieżącą kontrolę zużycia wody, zdecydowanie ograniczy straty i różnice pomiędzy licznikiem głównym, a wodomierzami indywidualnymi, wyeliminuje nieuczciwych odbiorców wody, którzy generują duże koszty – zapewnia prezes KSM.
Bazan dodaje też, że na dostawę i wykonanie wymiany wodomierzy mieszkaniowych zimnej i ciepłej wody z modułem radiowym na nowe wraz z monitoringiem przez Internet spółdzielnia rozpisała przetarg 2 stycznia 2017 r. – Przystąpiły do niego trzy firmy. Dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty. Przetarg wygrała spółka Ista Polska w Lublinie – informuje prezes. W efekcie ustalono, że za dostawę i montaż wodomierza wody zimnej trzeba będzie zapłacić 112 zł, a za wodomierz wody ciepłej 116,5 zł. – Koszty wymiany wodomierzy zostaną pokryte z funduszu celowego na wymianę wodomierzy w zasobach Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który to w okresie eksploatacji tworzą mieszkańcy Spółdzielni – podsumowuje Bazan. (kg)