Kontrowersyjny karny

Piłkarze Górnika Łęczna wciąż bez zwycięstwa w Lotto Ekstraklasie. W sobotę podopieczni trenera Andrzeja Rybarskiego przegrali w meczu 4. kolejki w Niecieczy z Bruk-Bet Termalicą 1:2. Gospodarze jedną z bramek zdobyli po dość mocno kontrowersyjnym rzucie karnym, podyktowanym przez arbitra Sebastiana Krasnego z Krakowa.
W 37. minucie jeden z piłkarzy Termaliki oddał strzał zza szesnastki i… trafił w Piotra Grzelczaka. Arbiter podjął bardzo kontrowersyjną decyzję, uznając, że zawodnik Górnika zagrał futbolówkę ręką i podyktował rzut karny. Goście protestowali, bo Grzelczak, obracając się w wyskoku od piłki, trzymał rękę przy sobie i o karnym mowy być nie powinno. Protesty na nic się zdały. Do ustawionej na jedenastym metrze piłki podszedł Vlastimir Jovanović i wyprowadził swój zespół na prowadzenie 1:0.
Wcześniej Górnik zdecydowanie przeważał nad miejscowymi. Już w 4. minucie ładnym strzałem z dystansu popisał się Krzysztof Danielewicz. Kwadrans później po znakomitym dośrodkowaniu Piotra Grzelczaka pomocnik łęczyńskiej drużyny trafił w słupek! W 25. minucie po wrzutce Leandro z rzutu wolnego minimalnie nad poprzeczką główkował także Radosław Pruchniak.
W drugiej połowie Górnik wciąż atakował. Spore ożywienie do gry gości wnieśli Grzegorz Piesio oraz Dariusz Jarecki, którzy pojawili się na boisku tuż po przerwie. Co prawda strzał tego pierwszego w 48. minucie nie był udany, ale już akcja przeprowadzona dwie minuty później przez Jareckiego mogła się podobać. Szkoda tylko, że Danielewicz nie sfinalizował jej zdobyciem gola.
Gdy wydawało się, że za chwilę goście doprowadzą jednak do wyrównania, z kontrą ruszyli miejscowi. Po dośrodkowaniu Patrika Misaka piłka spadła pod nogi Martinowi Juharowi, któremu nie pozostało nic innego, jak wpakować ją do siatki.
Trener Rybarski zdecydował się na ostatnią zmianę, dając szansę debiutu Vojo Ubiparipowi. Nowy napastnik już w 62. minucie mógł wpisać się na listę strzelców. Po podaniu od Grzegorza Bonina trafił, ale w boczną siatkę. Jeszcze lepszą okazję miał w 69. minucie – po jego strzale głową piłka o centymetry minęła bramkę gospodarzy.
Górnik gola w końcu zdobył. Już w doliczonym czasie po dośrodkowaniu Grzegorza Piesio, Maciej Szmatiuk precyzyjną główką umieścił piłkę w bramce. Na wyrównanie zabrakło już czasu, bo chwilę później arbiter zakończył mecz.
– Pochopna decyzja sędziego ustawiła to spotkanie i ułatwiła grę Termalice. Natomiast z naszej strony było parę niewykorzystanych sytuacji. I przy 0:0, i już przy 0:1, mieliśmy okazje, żeby strzelić bramkę i wtedy grałoby się trochę inaczej. Szkoda, że nie strzeliliśmy szybciej na 2:1. – mówił po meczu Maciej Szmatiuk, zdobywca jedynej bramki dla Górnika, co ciekawe, pierwszej w swoim dorobku w łęczyńskiej drużynie w Ekstraklasie.MAG

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Górnik Łęczna
2:1 (1:0)
Bruk-Bet Termalica: Pilarz – Pleva, Osyra, Putiwcew, Fryc – Juhar (90 Wróbel), Kupczak, Jovanović, Misak (68 Kędziora) – Stefanik (75 Babiarz), Gutkovskis.
Górnik: Prusak – Bogusławski, Pruchnik, Szmatiuk, Leandro – Danielewicz, Drewniak, Vukobratović (46 Piesio), Bonin, Pitry (46 Jarecki) – Grzelczak (56 Ubiparip)
Bramki: 1:0 Jovanović 38 z karnego, 2:0 Juhar 51, 2:1 Szmatiuk 90. Żółte kartki: Pleva, Jovanović (T.) oraz Pruchnik, Grzelczak, Drewniak (G.). Sędziował: Krasny (Kraków). Widzów: 3017.

Pozostałe mecze 4. kolejki Lotto Ekstraklasy:
Korona Kielce – Lech Poznań 4:1 (Sekulski 21 z karnego, 50, Palanca 70, Grzelak 79 – Robak 16)
Jagiellonia Białystok – Arka Gdynia 4:1 (Vassiljev 4, 59 z karnego, Černych 44, 51 – Sołdecki 72)
Cracovia – Wisła Kraków 2:1 (Budziński 2, Szczepaniak 43 – Małecki 88)
Śląsk Wrocław – Lechia
Gdańsk 0:0
Niedzielne mecze: Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin i Legia Warszawa – Piast Gliwice zakończyły się po zamknięciu tego wydania.
Spotkanie: Ruch Chorzów – Wisła Płock odbędzie się dzisiaj.
14. Górnik 4 1 3-6 15. Pogoń 3 1 2-5 16. Lech 4 1 1-8
W następnej kolejce – 13 sierpnia: Górnik – Legia Warszawa (godz. 18:00, na Arenie Lublin).