Kopernik po chełmsku

W Chełmie ma powstać Centrum Nauki – na wzór warszawskiego „Kopernika”. W tej sprawie w mieście gościł minister Przemysław Czarnek. Podpisano list intencyjny w tej sprawie. Prezydent Chełma zakłada, że budowa rozpocznie się w 2023 roku.

W piątek, 30 kwietnia, w Chełmie gościł minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Program miał dość napięty. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej podpisał z prezydentem Jakubem Banaszkiem list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum Nauki. Jak już wcześniej informowaliśmy, w Chełmie ma powstać instytucja na wzór stołecznego „Kopernika”.

W liście miasto zobowiązało się przygotować koncepcję i projekt techniczny. Całość powinna być gotowa w przyszłym roku. Kolejnym krokiem ma być pozyskanie funduszy i budowa Centrum. Za dwa lata, w roku wyborów parlamentarnych i samorządowych, jest planowane symboliczne wbicie łopaty na terenie budowy. Centrum ma powstać przy ul. Zawadówka, w miejscu, gdzie w każdy wtorek odbywa się targowisko.

Centrum ma być przestrzenią do promowania nauki i wiedzy, miejscem inspiracji. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w interaktywnych wystawach i ekspozycjach, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i brać udział w warsztatach oraz pokazach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

– Chodzi o stworzenie miejsca, w którym będziemy mogli czasem w niekonwencjonalny, ale przede wszystkim kreatywny sposób poznać i zrozumieć otaczający nas świat – mówi prezydent Banaszek. – Jestem pewien, że powstanie Centrum przyczyni się do podniesienia rangi naszego miasta. Placówkę będą odwiedzać nie tylko mieszkańcy Chełma, ale również całego regionu. Założeniem jest, by – wraz z rozwojem Centrum – instytucja stawała się coraz jaśniejszym punktem na naukowej mapie Polski i przyciągała jeszcze większe rzesze odwiedzających z całego kraju, natomiast docelowo stała się miejscem, z którym – tak jak np. z Podziemiami Kredowymi – Chełm będzie kojarzony.

W powstanie Centrum oprócz prezydenta Banaszka zaangażowali się też wicepremier Jacek Sasin, minister Czarnek, europosłanka Beata Mazurek, posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek, a także wiceprezydenci Chełma – Janusz Cieszyński i Dorota Cieślik. (s)

1 KOMENTARZ

  1. Czy będzie „wałkowanie”tematu przez dwie kadencje? Zobaczymy. Tor szeroki prowadzony w temacie budowy od Włodawy do Zamościa, Chełma trwał i trwa nadal. Zdrówka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here