Koperta za… udział

Uczestnicy powiatowego przeglądu zespołów ludowych, który odbył się w Nowinach dostali koperty z pieniędzmi. Niektórych ucieszył, innych bardzo zaskoczył banknot w kopercie wsunięty do ręki. – Czyżby to już kupowanie głosów? – pytali. Nic podobnego. To praktyka, którą stosujemy od lat – tłumaczą w powiecie.

Przed dwoma tygodniami w Nowinach odbył się XX Powiatowy Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Kapel i Śpiewaków Ludowych. Impreza ma renomę i długą historię, a jej laureaci reprezentują powiat w ogólnopolskim przeglądzie, który co roku odbywa się w Kazimierzu nad Wisłą.

W tym roku, w Nowinach, wystąpiło 11 solistów, 14 zespołów, jedna kapela ludowa oraz dwa zespoły w kategorii „Duży-Mały”.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Soliści po 100 zł, a zespoły od 150 do 250 w zależności od miejsca na podium. Ale koperty z banknotami dostali także wszyscy pozostali uczestnicy przeglądu. Za sam udział w przeglądzie solistów i zespoły w kategorii „Mały-Duży” „nagrodzono” kwotą po 50 zł, a w kategorii kapel i zespołów wszystkie, które na podium nie weszły dostały po 100 zł. Jednych banknot wsunięty do ręki mocno ucieszył, a innych zaskoczył.

– Zwłaszcza w roku wyborczym takie „prezenty” mogą być dwuznacznie odebrane – mówi. – Wśród samych uczestników, a także zebranych, którzy się o tym dowiedzieli komentowano, że to trochę jak kupowanie wyborców.

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Chełmie uspokajają, że pieniądze dla wszystkim uczestników to praktyka, którą powiat stosuje od lat. – To wieloletnia tradycja, która wyróżnia powiat chełmski wśród innych powiatów województwa lubelskiego organizujących eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu – wyjaśniają.

Co prawda pieniądze pochodzą z budżetu powiatu i są tradycją festiwalu, to w oficjalnych informacjach o imprezie nie omieszkano wspomnieć, że nagrody pieniężne ufundował…starosta chełmski. (bf)