Korolowska i Tysiąclecia doczekają się remontu

(13 marca) Ponad 60 mln zł z budżetu państwa otrzymają w 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego z woj. lubelskiego na dofinansowanie zadań związanych z budową i modernizacją dróg lokalnych. Uroczyste wręczenie umów odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Wśród dróg, które otrzymają dofinansowanie, są dwie powiatowe we Włodawie – ulice: Tysiąclecia i Korolowska. Obie czekały kilkanaście lat na remont. Uroczystego odebrania umowy w imieniu powiatu dokonał starosta Andrzej Romańczuk.

Po wielu latach główne ulice Włodawy: Korolowska i Tysiąclecia doczekają się wreszcie remontu. Ponad 500 tys. zł na wkład własny zabezpieczyło miasto. Drugie tyle dołożył powiat, bo to są drogi powiatowe, zaś ponad 1 mln zł budżet państwa. Samorządy wyremontują te ulice w ramach tzw. schetynówek jeszcze w tym roku.
Obie ulice są w fatalnym stanie od lat. Niektórzy obwiniają o ich znaczne pogorszenie jeszcze burmistrza Franciszka Gruszkowskiego (kadencja 2002-2006), który zgodził się na przywóz dziesiątek tysięcy ton łupka węglowego na błonia za zbiornikiem Okopiec. Ciężarówki jeździły właśnie tymi ulicami w 2005 roku. O niszczącym wpływie na drogi tego typu „eksperymentu” nie trzeba nikogo przekonywać. Zwłaszcza ul. Tysiąclecia wygląda dziś jak po bombardowaniu. Choć oczywiście była sukcesywnie łatana.
Kompleksowy remont Korolowskiej i Tysiąclecia, na długości ok. 800 m, to koszt ok. 1,8 mln zł (wraz z nadzorem inwestorskim). Dosyć drogo, ponieważ remont obejmuje bardzo wiele skrzyżowań, budowę szerokich chodników po obu stronach, budowę ok. 20 miejsc parkingowych oraz położenie dwóch warstw nawierzchni drogi. Ponadto na ul. Korolowskiej powstanie ścieżka rowerowa w jezdni – od ronda do kolumny toskańskiej. (p)