Koronawirus paraliżuje codzienne życie

Już nie tylko pozamykane szkoły, ale i urzędy, odwołane imprezy, obawa czy osoby wracające z zagranicy nie przywiozą tu ze sobą „tego świństwa”. Choć w powiecie krasnostawskim nie odnotowano jeszcze zarażenia koronawirusem, strach przed nim czuć w powietrzu.

12 marca zwołano Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in. wójtowie gmin powiatu krasnostawskiego i przedstawiciele wielu instytucji z terenu powiatu.

O decyzjach, które zapadły na posiedzeniu Zespołu, mówi Tomasz Kliszcz z krasnostawskiego starostwa: – W związku z zagrożeniem wynikającym z rosnącej liczby zachorowań spowodowanych koronawirusem SARS-CoV-2, w trosce o bezpieczeństwo państwa i państwa rodzin, zwracamy się z prośbą o ograniczenie osobistych wizyt w urzędach administracji samorządowej powiatu krasnostawskiego, starostwie powiatowym, urzędzie miasta i urzędach gmin.

Póki co w urzędzie miasta i starostwie ograniczenie nie dotyczy spraw wymagających osobistego stawiennictwa. Informacje związane z prowadzonymi postępowaniami w indywidualnych sprawach udzielane są telefonicznie przez poszczególne urzędy. Informujemy również, że niezbędną dokumentację dotyczącą prowadzonych postępowań możecie państwo dostarczyć do urzędów za pośrednictwem poczty.

Urzędnicy zachęcają też do korzystania z kontaktu z urzędami za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP), poczty elektronicznej oraz przez telefon.

Służby w pogotowiu

W posiedzeniu Zespołu uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu, reprezentanci krasnostawskiego SPZOZ oraz specjaliści z zakresu epidemiologii. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krasnymstawie Monika Brzyszko poinformowała zebranych, że na razie nie ma powodów do obaw, nie potwierdzono żadnego zarażenia SARS-Cov-2 wśród przebadanych mieszkańców powiatu krasnostawskiego.

– Inspektor stwierdziła także, że teren powiatu jest bardzo dobrze zabezpieczony i przygotowany do potencjalnego pogorszenia sytuacji – informuje Kliszcz. Na zakończenie starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk zaapelował do wszystkich zebranych o zgłaszanie potrzeb i problemów organizacyjnych, z którymi się borykają. Władze powiatowe postarają się wtedy o udzielenie pomocy, by wspólnymi siłami przeciwstawić się zagrożeniu.

Władze uspokajają, ale gdy rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szkół na dwa tygodnie, część mieszkańców powiatu wpadła w panikę. Ludzie tłumnie ruszyli do sklepów na zakupy. Opustoszały półki z makaronami, ryżami, kaszami, z lodówek znikło mięso, ciężko było kupić mleko czy drożdże.

Wszędzie środki ostrożności

Dzieje się też w gminach powiatu. 13 marca Jerzy Lewczuk, wójt Izbicy, oznajmił, że w związku z lekceważeniem apeli o ograniczenie wizyt w urzędzie gminy i jednostkach mu podległych placówki te będą zamknięte. – Sprawy będzie można załatwiać w formie korespondencyjnej, telefonicznej oraz elektronicznej, a konieczne wizyty w urzędzie należy umawiać ze stosownym wyprzedzeniem.

Mając na uwadze powagę sytuacji, w jakiej się znajdujemy i bezpieczeństwo mieszkańców, bardzo przepraszamy za utrudnienia. Prosimy także mieszkańców o stosowanie się do zaleceń władz i ograniczenie kontaktów oraz zbiorowego gromadzenia się w miejscach publicznych – napisał w specjalnie wydanym oświadczeniu Lewczuk.

Urząd gminy zamknięto też w Fajsławicach. – Z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa wójt gminy Fajsławice podjął decyzję o zamknięciu urzędu dla petentów do 27 marca – czytamy na stronie gminy Fajsławice. – Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest poważna. Przekazujemy informacje, do których należy się bezwzględnie zastosować, aby zapobiec zakażeniu: prosimy nie przemieszczać się, o ile to nie jest konieczne.

Pomieszczenia, w których przebywacie, należy wietrzyć. Wychodźcie z domów, ale tylko w obrębie własnego gospodarstwa. Witając się, nie podawajcie sobie ręki. Unikajcie przebywania w ciasnych, zatłoczonych i niewentylowanych pomieszczeniach. Nie odwiedzajcie targów, skupów itp. Myjcie często ręce, dezynfekujcie miejsca, które dotykało wiele osób.

Nie odwiedzajcie sąsiadów, zaniechajcie wizyt gości. Ograniczcie płatności gotówką, ponieważ na banknotach i monetach znajduje się mnóstwo zarazków, sugerowana forma płatności to przelew lub płatność kartą. Sołtysi nie będą pobierać podatku rolnego bezpośrednio z domów, płatności prosimy dokonywać przelewem. Inkasent nie będzie spisywał stanu liczników wodomierzy bezpośrednio w gospodarstwach – informują władze Fajsławic.

Do 27 marca zamknięty jest też urząd gminy w Kraśniczynie. Odwołano tu też zaplanowane na 19 marca szkolenie dla rolników z zasad wypełniania wniosków o płatność organizowane przez ARMIR. Od 16 marca nie działa też targowisko gminne w Kraśniczynie. Decyzje o zamknięciu urzędów gmin i jednostek im podległych z dniem 16 marca zapadły też w: Łopienniku Górnym, Rudniku i Gorzkowie.

Z całkowitym zamknięciem urzędu wstrzymała się na razie Żółkiewka oraz gminy i miasto Krasnystaw. – Apelujemy jednak do mieszkańców, by w sprawach, które mogą poczekać, na razie do urzędu nie przychodzili, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy – mówi Jacek Lis, wójt Żółkiewki. – W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronowirusa na terenie naszego kraju oraz mając na względzie bezpieczeństwa Państwa i Państwa rodzin zwracamy się z uprzejmą prośbą o załatwianie w miarę możliwości spraw urzędowych drogą elektroniczną lub telefonicznie.

Jednocześnie prosimy o ograniczenie wizyt w urzędzie gminy Krasnystaw jedynie do załatwienia spraw wymagających osobistego stawiennictwa – wtóruje Lisowi Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw. Krzysztof Golec, przewodniczący rady gminy Krasnystaw, poinformował nas, że podjął decyzję o odwołaniu najbliższej sesji rady. – Odwołujemy wszystkie nasze spotkania do końca marca, zobaczymy co będzie potem – mówi Golec.

UWAGA – tekst oddany do druku w sobotę, 14 marca. W związku z szybką zmianą sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem część informacji mogła ulec zmianie. Przed rozpoczęciem załatwiania spraw urzędowych zachęcamy do bieżącego śledzenia stron lokalnych samorządów lub do kontaktu telefonicznego z urzędami. W sprawach dotyczących całego kraju oficjalne informacje związane z zagrożeniem pandemią znajdziemy na rządowej stronie www.gov.pl/web/koronawirus (kg)